Rozbzuč Déčko

Motylka inspiruje

Výletem to nekončí! Podívejte se, co se o hmyzu můžete dovědět, i když už jste zpátky doma.

Radek Malý: Příhody matky Přírody

Prozkoumejte

Stáhněte si Badatelské listy!

Bavilo vás poznávat hmyzáky? Můžete v tom pokračovat!

V průběhu letní hry jste mohli na některých stanovištích získat čtyři Badatelské listy – Voda, Strom, Park a Louka. Pokud se vám nepodařilo je sesbírat všechny, zde si je můžete stáhnout. Přejeme vám hodně zábavy při jejich vyplňování.

Africká abeceda: Termitiště

Podívejte se

Africká abeceda: Termitiště

V Africe je tolik zvířat, že to vystačí na celou abecedu.

Dnes máme v plánu podívat se na zajímavého jedlíka – termita. Termiti svá kusadla rozhodně nešetří. Pojďte se podívat.

Radek Malý: Příhody matky Přírody

Přečtěte si

Radek Malý: Příhody matky Přírody

Poslední tip na knížku o hmyzácích!

Knížka Radka Malého obsahuje sedm originálních a vtipných pohádek o přírodě a živočišné říši. Děti se v ní dozvědí například, proč mouchy nemají královnu nebo proč spolu stromy nemluví. Příběhy doplňují půvabné ilustrace výtvarnice Nikoly Hoření.

Kapitolky o havěti – Páteříček

Podívejte se

Kapitolky o havěti – Páteříček

Pojďme si představit významného broučka jarních luk!

Přestože páteříček na první pohled vypadá jako velmi jednoduchý brouček, každým dotekem mu můžete ublížit, a tak se s ním musí opatrně. A i když na něj v přírodě číhá tolik nebezpečí, jedině tam je schopen žít a přežít.

Videoatlas naší přírody: Včela

Podívejte se

Videoatlas naší přírody: Včela

Jak si rozumí včely s člověkem a člověk se včelami?

Včela medonosná je zástupcem společenského hmyzu, jehož úloha v přírodě je nenahraditelná. Díky opylování květů je možné využívat výnosů kulturních plodin. Již ve středověku člověk pochopil význam tohoto živočicha a začal pro něj budovat úly a včelíny. Péčí o včelstva měl zajištěnou úrodu v okolí svého domova a rovněž mohl využívat jejich vlastní produkty – med a vosk. V současné době populaci včel decimují především roztoči způsobující varroázu, jíž se dá však dnes předcházet zejména genetickým šlechtěním.

Yuval Zommer: Velká kniha drobné havěti

Přečtěte si

Yuval Zommer: Velká kniha drobné havěti

Nový knižní tip rychnovské knihovny.

Bojí se brouci tmy? Proč chodí mravenci v zástupu? Jak rychle se pohybuje hlemýžď? Na tyto a mnohé další otázky odpovídá velká kniha pro malé čtenáře. Její půvabné a velkorysé ilustrace se hemží různými podivuhodnými potvůrkami. V knížce se děti dozvědí spoustu zajímavých informací a perliček ze života hmyzí havěti a ještě si u toho mohou zahrát s brouky na schovávanou.

Taneční hrátky s Honzou Onderem – Včelka Mája

Podívejte se

Taneční hrátky s Honzou Onderem – Včelka Mája

Včelí tanec!

Znáte včelku Máju? A věděli jste, že umí tančit?

Kdo jsou to Goliáši?

Podívejte se

Kdo jsou to Goliáši?

Čeští chovatelé hmyzu objevili v severní Tanzánii vzácný druh zlatohlávka!

Všichni brouci druhu Goliathus žijí v rovníkových pralesích v Africe. Dokument pojednává o jejich chovu v jižních Čechách, ale i o objevu neznámého druhu zlatohlávka v Tanzanii. Goliáši jsou považováni za jedny z největších brouků na Zemi, posuzováno podle velikosti, objemu a hmotnosti. Brouky Goliáše můžeme nalézt v mnoha rovníkových pralesech Afriky, kde se živí hlavně mízou stromů a rostlin, nebo ovocnými šťávami; larvy brouka zas trouchnivějícím dřevem a v substrátu obsaženými bílkovinami (vajíčky a larvami jiného hmyzu). Dospělí brouci Goliáši měří od 50–110 mm a mohou v larválním stadiu dosáhnout hmotnosti 80–100 gramů, ačkoliv hmotnost dospělého brouka je jenom poloviční. Brouk je tak opancéřován, že když letí, připomíná svým letem i zvukem, který jej doprovází, malou helikoptéru.

Jitka Vítová: O Květušce a tesaříkovi: Prázdniny v hmyzí říši

Přečtěte si

Jitka Vítová: O Květušce a tesaříkovi: Prázdniny v hmyzí říši

Knihovna v Rychnovně u Jablonce doporučuje další hmyzáckou knížku.

Květuška je šikovná sedmiletá holčička, která se ale bojí sebemenšího broučka. Jednoho dne se Květuška vyleká černo-žlutého brouka natolik, že před ním začne zmateně utíkat. V lese zakopne o kouzelný pařez, usne a po probuzení zjišťuje, že se zmenšila a její velikost odpovídá velikosti broučků...

Wifina: Příroda: Včely

Podívejte se

Wifina: Příroda: Včely

Daniel z Wifiny zjistil, jak včelám pomoci a jak vlastně v úlech žijí a pracují.

Se včelami to v posledních letech nevypadá dobře. Dramaticky jich ubývá kvůli parazitům, virům, suchu a hlavně chemikáliím, které my lidé používáme v zemědělství.

Kapitolky o havěti – Slunéčko

Podívejte se

Kapitolky o havěti – Slunéčko

Věděli jste, že spolu s nejhojnějším slunéčkem sedmitečným u nás žije osmdesát druhů slunéček?

Díky svému výstražnému zbarvení jsou slunéčka viditelná na rostlinách už z dálky. Lezou na vrcholky rostlin, kde se právě vyskytují kolonie mšic, jejich potrava. Po mšicích slunéčka aktivně pátrají i na stoncích a listech, za den jich uloví až několik desítek. Kořist hledají slunéčka zrakem, čichem i hmatem. Ne vždy je ale kořisti dostatek. Slunéčko není žádná něžná „beruška“ z knížek pana Ondřeje Sekory, ale nenasytný dravec.

Ludmila Bakonyi Selingerová – V trávníku: Pohádky s krovkami

Přečtěte si

Ludmila Bakonyi Selingerová – V trávníku: Pohádky s krovkami

Knižní tip knihovny z Rychnova u Jablonce.

Knížka V trávníku: Pohádky s krovkami je výletem do hmyzí říše. Příběhy jednotlivých pohádek probouzí v dětech zásady ohleduplného chování. Děti se mohou vžít do jednotlivých pohádkových hrdinů a porovnáním jejich životních situací se svými vlastními zkušenostmi mohou najít řešení řady svých všednodenních problémů. Pohádky doplňují dva typy ilustrací – realistická kresba podle fotografie a také vtipné ilustracemi děje.

Svět podle termitů

Podívejte se

Svět podle termitů

Náš svět by bez termitů vypadal úplně jinak!

Seznámíme se s podivuhodným společenským systémem termitů, poznáme, jak se brání před nepřáteli, a zjistíme, že právě tento nenápadný hmyz jako první na Zemi objevil zemědělství. Dozvíme se ale i o tom, jak rozkládají mrtvou organickou hmotu a umožňují její návrat do přírodního koloběhu. Mají proto zásadní úlohu ve fungování celého globálního ekosystému.

Wifina: Příroda: Včely a med

Podívejte se

Wifina: Příroda: Včely a med

Matěj z Wifiny se vydal k úlům za včelami.

A věřte nebo ne, nedostal od nich ani jedno žihadlo, jenom slaďoučkou pochoutku. Pojďte se podívat, co všechno zjistil.

Daniela Krolupperová: Mizící hmyzíci

Přečtěte si

Daniela Krolupperová: Mizící hmyzíci

Hmyzáci na pomoc růžovému království!

Mizící Hmyzíci je napínavá knížka Daniely Krolupperové s poetickými ilustracemi Evy Chupíkové. Chřadnoucímu růžovému království a vílám, kterým v růžích hrozí nebezpečí, se rozhodne pomoci líný a ustrašený skřítek. S jeho obtížným úkolem mu pomáhá řada zajímavých hmyzáků, a i díky nim najde skřítek nakonec odvahu a vytrvalost. Na konci každé kapitoly je kresba jednoho hmyzího pomocníka a několik jednoduchých otázek.

Taneční hrátky s Honzou Onderem – Nech brouka žít

Podívejte se

Taneční hrátky s Honzou Onderem – Nech brouka žít

Roztáhněte krovky, protřepejte křídla a zatančete si!

Zahrajte si na drobotinu se známou písničkou z filmu Trhák.

Ty Brďo! – Mravenci

Podívejte se

Ty Brďo! – Mravenci

Kdo by neznal Ferdu, mravence s červeným puntíkovaným šátkem kolem krku. Ale víte, jak to vypadá ve skutečném mraveništi?

Zajímá vás, jak se mezi sebou mravenci dorozumívají, kdo jsou mravenčí královny a jaký úkol mají v mraveništi dělnice? A věřili byste tomu, že mravenec uzvedne dvacet až třicetkrát více, než sám váží? Aby se mu člověk vyrovnal, musel by uzvednout malé osobní auto!

Francois Lasserre: Můj sešit pozorování a aktivit - Příroda ve městě

Přečtěte si

Francois Lasserre: Můj sešit pozorování a aktivit – Příroda ve městě

Knihovna v Rychnově u Jablonce doporučuje: pracovní sešit o hmyzácích

Tento pracovní sešit vede děti k pozorování hmyzu, který žije kolem nás. To je jednoduché, protože hmyzáci jsou v podstatě všude. Těžko si představit léto bez zpěvu cvrčků, bzučení včel nebo poletování motýlů… Pěkně zpracovaný pracovní sešit je věnován tématu přírody ve městě.

Kapitolky o havěti – Motýl

Podívejte se

Kapitolky o havěti – Motýl

Motýli. Barva a tvary jejich křídel bývají inspirací pro malíře, básníky i tanečníky. Pestrobarevné motýly rozhodně nikdo asi nenazve havětí.

Ale přitom těch hezky barevných je jen několik z 3500 druhů, které u nás žijí. Dokument zachycuje celý cyklus vývoje motýla – od vajíčka přes larvu, housenku, kuklu až po motýla – a úskalí, kterými musí jednotlivá stádia života motýla projít, a jak do tohoto procesu může škodlivým přístupem zasáhnout člověk.

Jogínci v přírodě: Kobylka

Podívejte se

Jogínci v přírodě: Kobylka

Připravte si podložky a zacvičte si jógu!

O hmyzu nemusíte jen číst a dívat se na něj, ale můžete se jím i na chvilku stát. S Jogínky v přírodě buďte třeba kobylkou (a pořádně si u toho protáhněte svaly).

Jiří Dvořák: Havětník

Přečtěte si

Jiří Dvořák: Havětník

Další hmyzácký literární tip z Rychnova u Jablonce.

Havětník je svérázná, bohatě ilustrovaná encyklopedie pro děti i pro rodiče. Jiří Dvořák v ní vtipně píše o životě a dobrodružstvích všelijakých potvůrek a havěti, kterou většinou lidé nemají moc rádi. Čmelíci, blechy i žravé housenky z Havětníku mají své příběhy – někteří jsou užiteční a jiní dokonce obdivuhodní.

Jak Ťuk a Bzuk putovali za sluníčkem

Podívejte se

Jak Ťuk a Bzuk putovali za sluníčkem

Pojďte se podívat na putování dvou malých čmeláčků.

Bzuk a Ťuk se jednoho dne rozhodli, že přibijí sluníčko na oblohu, aby pořád svítilo a nikam se nemohlo schovat. Vydají se na strastiplnou cestu, na které je čeká mnoho nových setkání a nebezpečných dobrodružství. Namísto sluníčka skutečného se naši čmeláčci nakonec setkají se sluníčkem sedmitečným a to jim vysvětlí, proč nemůže být sluníčko pořád na obloze. ZDE najdete všechny díly večerníčku.

Chováme babočky

Prozkoumejte

Chováme babočky

Odchovat doma třeba ve velké sklenici nebo teráriu některou z mnoha druhů našich baboček není vůbec těžké. Tady najdete pár rad od Martina Kříže.

Pamatujte si, že většina baboček (tedy jejich housenek) miluje kopřivy. Když v červenci či v srpnu najdete na kopřivě chlupatou, většinou tmavou housenku, bude to s největší pravděpodobností právě některá z baboček. Nasbírejte několik takových housenek a umístěte je do terária (velké sklenice, kterou přikryjte tkaninou či síťkou). Dávejte jim denně čerstvé kopřivy, housenky jsou opravdu žravé. Budou růst a svlékat se. Většinou najdete velké housenky, které se vám zakuklí za pár dní. Zavěsí se na víko sklenice (právě proto doporučujeme, aby to byla tkanina či síťka) a druhý den se zakuklí. Teď můžete klidně odjet na dovolenou, ale ne na dlouho. Motýli se z kukly vylíhnou za 10–15 dní a pak už jim sklenice nestačí, musíme je pustit ven. Pokud vám z kukly nevyleze motýl, ale třeba moucha nebo červ, pak byla housenka napadena a v jejích útrobách se vyvinul úplně jiný hmyzák. Stává se to docela často a zabráníte tomu jedině tak, že nebudete hladat housenky, ale rovnou vajíčka, ale to je mnohem těžší.

Wifina: Příroda: Hmyzí říše

Podívejte se

Wifina: Příroda: Hmyzí říše

Pojďte se podívat, co o hmyzu zjistil Kuba z Wifiny!

Kuba zavítal do fascinujícího prostředí hmyzí říše. A pozor! Zjistil, že hmyz je nejenom užitečný, ale taky hodně fascinující.

Olga Černá: Poklad starého brouka

Přečtěte si

Olga Černá: Poklad starého brouka

Prázdninový hmyzácký příběh na doporučení knihovny z Rychnova u Jablonce.

Nudili jste se někdy o prázdninách? Holčička Julča v knížce Poklad starého brouka ano. Tráví prázdniny u tety na samotě u lesa a nemá tam žádné kamarády. Všechno se ale změní, když na tetinu radu postaví z mechu domeček pro trpaslíky. Nezabydlí se v něm trpaslíci, ale starý trochu mrzutý brouk Ivan, který za odměnu věnuje Julče „kouzelný“ kamínek. A pak se každý den dějí „divné“ věci a Julča úplně zapomene, že se kdy nudila…

Lovci záhad: Co mi pije krev

Podívejte se

Lovci záhad: Co mi pije krev

S Markem a Michaelem můžete přijít na kloub lecjakým záhadám. Tentokrát se podíváme na zoubek komárům.

Někdy můžou být hmyzáci i pěkně otravní. Třeba komáři, když se rozhodnou, že stůj co stůj potřebují ochutnat naši krev. Zajímá vás, proč ji pijí a co jim na ní vlastně tak chutná? Pojďte spolu s námi hledat odpovědi na otázky do parazitologického ústavu.

TvMiniUni: Proč mravenci staví mraveniště

Podívejte se

TvMiniUni: Proč mravenci staví mraveniště

Chcete se dozvědět, co zjistily postavičky z TVMiniUni o mravencích?

Bóďa strká ruku tam, kam nemá, a musí vyhledat Rochninu první pomoc. Flegy se mění v dokonalého špióna a proniká až do spíže Jejího Veličenstva královny. Dostane se stejně bezpečně i ven? Jack se chce s mravenci podělit o kosti a Ajku zajímá, jak si ti malí šikulové v mraveništi topí. Proč vyrazil Bóďa na severní pól? A do africké savany? A do českého lesa? Něco asi hledá. Ale co? A najde to?

Jiří Dvořák: Minimax a mravenec

Prozkoumejte

Chytit, ale neublížit

Znáte to. Už mnohokrát jste chtěli vzít do ruky broučka, motýla nebo stonožku. Ale jak si zvířátko užít, pomazlit se s ním, pokochat jeho nádherou, ale přitom mu neublížit? Vždyť hmyzáci jsou tak křehcí. Tady je pár rad,
jak na to.

Možná se to nezdá, ale hmyz je na to, že na něj dospělý člověk bude sahat, celkem vybavený. Kromě motýlů s křehkými křídly a pelem, který nesmíme setřít, jsou všechny ty kutikulou vybavené potvůrky vcelku odolné. Jinak je to ale s prstíky dětí. Jejich jemná motorika nedovolí šetrné uchopení drobného tvorečka a rozmáčknout ho je tedy velmi snadné. Hmyzáka chyťte raději vy a dítěti ho nechejte přelézt na ruku. Když už je dítě větší, začněte s brouky, ty mají křídla ukrytá pod odolnými krovkami. Takovou berušku už předškolák, pokud nechce, nerozmáčkne. Ale větší brouci mohou kousnout. A hmyzu se při lovení ani dotknout nemusíte, pořiďte si smýkačku (síťku, kterou mácháme v trávě) a pak stačí jen pozorovat, jak nalovený hmyz postupné vylétá ze síťky. Sežeňte si kelímkovou lupu, hmyzák tam má dost prostoru a vy ho můžete nerušeně pozorovat. Jen ho v žádné krabičce či pod lupou nenechejte dlouho a zase ho vypusťte zpět do přírody. Na zvířátka žijící v trouchnivém dřevě pařezů a pod kameny používejte příbor. Ano, nezdá se to, ale nejlepší nástroj na přehrabování hrabanky a odlupování kůry je vidlička, na přenášení půdních hmyzáků ze země do pozorovací misky je zase ideální lžička. A co zvířata vodní? Když ulovíte vodního tvorečka třeba cedníkem, překlopte ho do bílé misky s vodou, tam se nejlépe pozoruje. A pod lupu, z misky do misky nebo kamkoli jinam ho přenášejte štětečkem. Hmyzák ulpí na chloupcích štětce a snadno ho přesunete, kam budete chtít, ale vždy z vody do vody! Určitě nechejte děti zkoumat hmyzí říši, láska k přírodě se rodí u těch nejmenších dětí. A žádný jiný živý tvor není tak na dosah, jako právě hmyz, stonožka nebo pavouk. A vy lovte, pozorujte a žasněte spolu s dětmi.

Jiří Dvořák: Minimax a mravenec

Přečtěte si

Jiří Dvořák: Minimax a mravenec

Další hmyzácká knížka z tipů knihovny z Rychnova u Jablonce.

Útlá knížka Minimax a mravenec spisovatele Jiřího Dvořáka je vtipný a napínavý příběh, který děti zavede do světa hmyzáků. Ze školáka Maxe se kouzlem stane miniMax velký jako mravenec. Odnese ho vítr a on se musí vrátit do večera domů. Na dobrodružné cestě zpátky řeší Max spoustu problémů: jak v trávě určit, kde je sever? Kolik mravenců unese jednu žížalu? Jak funguje netopýří ultrazvuk?

Ty Brďo! – Hmyz

Podívejte se

Ty Brďo! – Hmyz

Víte, proč mouchy bzučí a proč komáři štípou?

Pokud vás zajímá, jak se z ošklivé housenky stane krásný motýl, nebo jak to vypadá v mraveništi, vydejte se společně s Brděm do dalšího kola naší pohádkové soutěže, tentokrát na téma HMYZ. Uvidíte, jestli se Brďovi podaří přelstít zlého Obra, který bude chtít poslat na psy a kočky bleší armádu, nebo jestli dokáže splnit úkol šíleného vědce Megawatta najít med ve včelím úlu.

Kapitolky o havěti – Louka

Podívejte se

Kapitolky o havěti – Louka

Pojďte se podívat, jak to bzučí na louce!

Hmyz obývá Zemi již více než 400 milionů let. Za tuto dobu se vyvinulo nepřeberné množství druhů, lišících se tvary, barvami i způsobem života. Právě louka představuje prostor, kde žije trvale – nebo se třeba jen krátkodobě objevuje – celá řada druhů hmyzu. Co ale vlastně většinou víme o té nejhojněji zastoupené hmyzí havěti? Pravděpodobně jen to, že motýli mají barevná křídla, vosy žihadlo a slunéčka obyčejně sedm teček. A tím to končí. A proto pojďme postupně se zadívat na svět hmyzu, protože je to skupina živočichů pro člověka po všech stránkách významná… I když ji neprávem – a především z neznalosti – nazýváme nelichotivě havětí.

Životní cykly hmyzáků

Vyrobte si

Životní cykly hmyzáků

Procházkou v přírodě to nekončí, ale začíná!

Nasbirejte venku několik plochých kamenů a temperami, pastelkami nebo fixami na ně namalujte různá vývojová stádia hmyzu. Můžete malovat všichni dohromady, nebo si každý vybrat jednoho hmyzáka, třeba motýla, slunéčko, mravence… Dokážete je pak rychle sestavit do správného pořadí, když si je zamícháte? Můžete si také na kameny nakreslit zvířata, která se hmyzem živí. Kdo koho spořádá k večeři?

Aneta Františka Holasová: Lumír včelaří

Přečtěte si

Aneta Františka Holasová: Lumír včelaří

Máte chuť se večer začíst do hmyzácké knížky? Knihovna z Rychnova u Jablonce pro vás připravila svůj první tip.

Víte, kde včely berou vosk, co je to propolis, nebo jak se dělá med? Podívejte se na první z tipů knihovny z Rychnova u Jablonce n/N – na půvabnou knížku výtvarnice Anety Františky Holasové o medvědovi Lumírovi, který jednoho dne zdědí po dědečkovi včely a rozhodne se, že se o ně postará. Chvilku mu trvá, než se s nimi skamarádí, ale postupně se z něj stane zkušený včelař a děti se od něj o včelách dozvědí spoustu fascinujících věcí.

Příbytky pro „havěť“

Vyrobte si

Příbytky pro „havěť“

Zaujala vás naše 1. Boříkova výzva? Chtěli byste se o domečcích pro hmyzáky dozvědět víc?

Jestli máte chuť, můžete si vytvořit další hmyzí hotely (např. pro včelky samotářky), domeček pro ježka, žáby atd. Možností je mnoho a odměnou bude malá divoká zoo přímo u domu. Nápady, jak na to, najdete třeba v publikaci SAFARI ZA DOMEM.