Skobičiny

Pojďte s námi do galerie

Dvě Kleopatry

Dvě Kleopatry

19. December 2021

Dvě Kleopatry

Zábavný animovaný pořad o českém výtvarném umění, díky kterému budou děti rády chodit do galerie. Dostaneme odpovědi na otázky, které napadají v galerii snad všechny děti: Co mám hledat na obrazech, na kterých není nic poznat? Musí být umění tak divné? Proč malují umělci zrovna tohle, jak je to napadlo? Je každý obraz umění, i když se mi třeba nelíbí? — V galerii žijí Skobička (holka, které záleží na tom, jaký obraz na ní visí a jestli jí sluší) a Hřebík (ostrý kluk, kterému se jen tak něco nelíbí). Visí na nich umělecká díla, se kterými si ani jeden neví úplně rady. Stejně jako děti se ptají, co to vůbec je? A proč to vypadá zrovna takhle?! — Naštěstí je s nimi v galerii také pan Žárovka, který mnohé ví a rád to ostatním “osvětlí”. — A pak je tu Moucha. Všude byla, na všechno má názor. Létá sem a tam a vnáší do vybraného galerijního světa humor svým naivně neuctivým přístupem. — Naši hrdinové se budou ptát, proč někteří malíři malují stejné téma opakovaně, někdy i celý život. Obrazovým impulzem nám k těmto úvahám budou obrazy Kleopatra I a Kleopatra II od Jana Zrzavého. — Skobička a Hřebík slyší jakési chichotání – jsou to dvě sestry, Kleopatry, stejné a přece jiné. Namaloval je stejný malíř, akorát mezitím uběhlo mnoho let. Proč malíř maluje stejný obraz vícekrát, na to odpoví pan Žárovka a moucha přidá pár štiplavých poznámek. Jediné, co zůstává nevyřešeno, je odpověď na otázku, která z Kleopater je hezčí.

 • Délka: 4 minut
 • Rok výroby: 2019
 • Vysíláno: 19. December 2021
 • Dvě Kleopatry

  Dvě Kleopatry

  4:01 19. December 2021

 • Skvrny na zdi

  Skvrny na zdi

  4:16 21. December 2020

 • Voňavé obrazy

  Voňavé obrazy

  4:14 14. December 2020

 • Modrá je dobrá

  Modrá je dobrá

  4:08 7. December 2020

 • Z Hrusic rovnou do galerie

  Z Hrusic rovnou do galerie

  4:04 30. November 2020

 • Havran nakupuje

  Havran nakupuje

  4:16 23. November 2020

 • Žlutý a kulatý

  Žlutý a kulatý

  4:04 16. November 2020

 • Hranatý námořník

  Hranatý námořník

  4:04 9. November 2020

 • Skryté příběhy

  Skryté příběhy

  4:16 19. December 2019

 • Umění ve spreji

  Umění ve spreji

  4:13 12. December 2019

 • Broučci v poli

  Broučci v poli

  4:17 5. December 2019

 • Proužkované vystřihovánky

  Proužkované vystřihovánky

  3:57 28. November 2019

V Galerii
V Galerii

Námořník

malíř: Josef Čapek

kubismus

Josef Čapek není autorem pouze Pejska a Kočičky, ale také spousty jiných obrazů, které se od jeho ilustrací velmi liší. Například jeho dílo Námořník, tento obraz je totiž kubistický. Kubismus zachycuje svět kolem nás zároveň zespoda, shora, zleva, zprava, zepředu, zezadu, prostě z mnoha úhlů a pohledů najednou! A jak to dělá? Využívá k tomu všelijaké geometrické tvary – od trojúhelníků přes kruh až po čtverec. Přijďte zábavnému kubismu na chuť!

Žlutý a kulatý

malíř: Kamil Lhoták

Že umění dokáže plnit sny? Ale ano! Kamil Lhoták rád maloval sport a všechno, co je rychlé. Sám kvůli své nemoci sportovat nemohl, tak to alespoň maloval a plnil si tím svůj sen. Nejraději maloval auta, kola, vlaky, balóny, letadla, byl totiž velmi okouzlen moderní technikou. Pro jeho obrazy jsou typické také kulaté tvary většinou v červené či žluté barvě. Pokud uvidíte vyobrazený žlutý nebo červený balón, dozajista jste našli obraz Kamila Lhotáka!

Havran nakupuje

umělec: Krištof Kintera

Mluvící havran? Mluvící igelitka? Krištof Kintera oživuje umění! Své myšlenky vyjadřuje skrze svá díla, která jsou často vytvořená pomocí všelijakých mechanismů, strojků a elektroniky. Kintera tedy využívá především zvuku a pohybů, aby dílo člověka co nejvíce zaujalo, a bylo tak dobře zapamatovatelné. Svými instalacemi poukazuje na všední svět a problémy dnešní doby. I pračka či igelitka může být umění!

Z Hrusic rovnou do galerie

malíř: Josef Lada

Josef Lada se narodil v Hrusicích stejně jako všechny jeho pohádkové postavy. Ať už kocour Mikeš, Vodník nebo třeba Pašík a Bobeš. Když byl Josef Lada malý, nešťastně si poranil oko. Od té doby viděl pouze na jedno, a tak mu chybělo prostorové vidění. Tím pádem kreslil jinak než ostatní, avšak to bylo právě to, co ho proslavilo! A dnes i po více než 130 letech od jeho narození mají jeho pohádkové knížky s obrázky děti po celém světě.

Modrá je dobrá

malíř: Václav Špála

Špálova modř. Tak se označuje používání všelijakých odstínů modré barvy na obrazech Václava Špály. Václav Špála maloval modrou barvou i věci, které ve skutečnosti modré nejsou. Maloval nejen krajinu, ale také nejrůznější zátiší. A to vše v nejrůznějších odstínech modré. Václav Špála byl prostě a jednoduše vášnivým milovníkem barvy. A jaká je vaše oblíbená barva?

Voňavé obrazy

malíř: Zdeněk Rykr

Zdeněk Rykr nemaloval pouze obrazy, ale také reklamní návrhy. Nejslavnějším takovým návrhem se stala sedící postava v turbanu, kterou čokoládovna Orion používá na obalech dodnes. Tvořil tak pro více firem a vdechoval tím reklamám nápad, zábavnost a svým obrázkům vůni. Cítíte to také?

Skvrny na zdi

malíř: Vladimír Boudník

Vladimír Boudník byl především grafik, který, dá se říci, předběhl dobu. Jak? Hledal krásu třeba i v oprýskaných zdech, kterým vdechoval život tím, že skvrny na zdech začal dokončovat. Prostě a jednoduše doplnil to, co mu připomínaly. Bavily ho také vysychající kaluže na chodnících nebo třeba rozlité barvy na podlaze továrny, kde pracoval. Pro svou tvorbu používal například i odstřižky plechu, zlomené pilníky, matky, šrouby či kusy litiny. Ten měl ale představivost!

Krásný letní den

malíř: Antonín Slavíček

Antonín Slavíček byl zástupcem impresionismu, uměleckého směru, který je typický pro svou malbu v přírodě zachycující nějaký mimořádný okamžik v čase. Takovým okamžikem může být například zapadající slunce. A že Slavíček byl mistrem v zachycení světla a stínu! Velmi rád zobrazoval krásy přírody, krajiny a život venkovanů. Za pomoci barev vyjadřoval proměnné nálady v přírodě. Později také začal malovat i zákoutí měst, která ho uchvátila svou atmosférou.

Oči na plátně

malíř: Max Švabinský

Už jako malý se toužil stát umělcem. Sen se mu splnil velmi brzy, již ve svých 10 letech poprvé vystavoval v kroměřížské lékárně svoje portréty. A Max Švabinský byl vynikající portrétista! Velmi rád tedy maloval obrazy, kde je ústředním tématem tvář, její výraz, nálada. Jeho obrazy byly kvalitní a precizní, Švabinský byl obdivován pro neobyčejnou rozmanitost všelijakých technik – od olejomalby přes mozaiku až po kresbu uhlem.

Obraz jako fotografie

malíř: Luděk Marold

Luděk Marold byl malíř, který nejraději barvitě maloval všední život. Lidi na trhu, na ulici, chudé,… Zajímavé je, že dokázal zachytit celou složitou scénu a přitom nevynechat jediný detail. Často ve svých malbách nepoužíval jedinou techniku, ale využíval směsici různých technik, aby skutečnost zachytil co nejvěrněji. Kromě maleb všedního života vytvořil také velmi slavné panorama Bitva u Lipan, které je největším obrazem v Česku zachycující historickou událost.

Město v šeru

malíř: Jakub Schikaneder

Jen málokterý umělec umí vyjádřit náladu nebo pocit obrazem. Schikaneder to ale dokázal, ne nadarmo pocházel z umělecké rodiny! Rád maloval pražská zákoutí, a zachycoval tak jejich jedinečnou atmosféru. Jeho oblíbený denní čas na malování nastal po setmění, především v době, kdy se na nebi objevily červánky. I dnes se při pohledu na jeho díla můžeme ponořit do magie okamžiku, až nás atmosféra obrazu vtáhne dovnitř do světa Jakuba Schikanedera.

Dvě Kleopatry

malíř: Jan Zrzavý

Kleopatra se Janu Zrzavému zdála tak výjimečná, že ji dokonce za svůj život namaloval dvakrát! Jan Zrzavý byl sám výjimečným malířem, samoukem, který své náměty často opakoval. Rád maloval také krajiny, ať už domácí či cizí, nějaký čas pobýval ve Francii, která ho jistým způsobem okouzlila. Zajímavostí je, že Zrzavý rád vytvářel v noci a ke každému obrazu maloval také finální kresbu uhlem i několik přípravných kreseb.

Proužkované vystřihovánky

malíř: Jiří Kolář

Koláže Jiřího Koláře. Nebo snad muchláže (zmačkaný a opět narovnaný papír), chiasmáže (obraz z malých výstřižků) či roláže (proužky rozstříhané fotografie)? Kolář nebyl jen obyčejným výtvarníkem a básníkem, ale také autorem mnoha originálních výtvarných technik. Barvy nahrazoval papírem či novinovými výstřižky a lepidlem, a stal se tak jedním z nejvšestrannějších českých umělců.

Broučci v poli

malíř: Vojtěch Preissig

Vojtěch Preissig byl výtečným ilustrátorem a grafikem, slavná je také jeho tvorba plakátů. Nejslavnější jeho knižní ilustrací je výtvarný doprovod ke Karafiátovým Broučkům. V malbách často také rád experimentoval. Barvy na plátno stříkal, nanášel v silných vrstvách, vymýšlel různé postupy vytváření rozpraskaných linií. Maloval také abstraktní obrazy, zajímal se totiž o vztahy barev, linií, plochy – na obraze tedy nemusela být nutně zobrazena nějaká věc, ale chtěl, aby obraz v člověku vyvolal nějaký pocit.

Umění ve spreji

malíř: Tomáš Vaněk

Výtvarník Tomáš Vaněk přenesl umění ven, do ulic. Rád ve svých dílech propojuje umění s nějakým místem, předmětem nebo situací. S něčím, co je okoukané, a právě proto si toho příliš nevšímáme. Až když se to změní, všimneme si. Někdy jde o tvary předmětů nebo lidskou tvář, jindy je námět volnější - může vypadat třeba jako komiksové bubliny. Prostě a jednoduše, Vaněk si hraje s prostředím a vytváří umění i tam, kde byste to ani nečekali.

Skryté příběhy

malíř: Karel Škréta

Tento barokní malíř byl jeden z nejvýznamnějších malířů 17. století, který se ve svých dílech snažil zaznamenat vztahy pomocí gest, doteků a pohledů. Proslavil se především vynikajícími portréty, oltářními malbami, které maloval například pro Týnský chrám, kresbami a návrhy ilustrací. Jeho obrazy se pyšní také svou velikostí – sv. Martin má na výšku více než 300 cm!

Fotogalerie

Postavy

Parádivá holka, které záleží na tom, jaký obraz na ní visí a jestli jí sluší!
Drsný kluk, kterému se jen tak něco nelíbí!
Bezpochyby osvícený, který září v galerii už dlouho. Mnohé ví a naštěstí to rád ostatním vysvětlí.
Létá i po jiných galeriích, kde pochytala mnohé zajímavosti.