Planeta je prga

Únorový boj princezny Prgy

Na své misi za záchranu životního prostředí planety Země se Prga střetává s bandou Hnusáků – neekologických monster..

S každým pytlíkem na dvě housky, s každou vypitou limčou, s každým dalším obalem roste tělo Plastora Nezmara. Dennodenně ho přikrmujeme dalšími plastovými odpadky. Jenomže příroda si s plastem neví rady. Má téměř nekonečnou životnost. Tak Plastor roste a roste a hrozí, že nás jednou všechny pohltí.

Boj princezny Prgy

Plastor Nezmar

Z dosavadního Pržina výzkumu vyplynulo:

Tělo Plastora se skládá z plastových odpadků. Těch vzniká každým okamžikem ohromné množství. Z plastu je vyrobená spousta věcí, a když ne vyrobená, je v něm aspoň zabalená. Plast se v přírodě téměř nerozkládá. Plastové odpadky vozíme do jiných zemí světa, takže Plastora tolik nevidíme.

Prga navrhuje:

Vyhýbat se plastům na jedno použití. Kupovat méně věcí v plastovém obalu nebo rovnou zkusit bezobalové nakupování. Když už plasty použiju a vyhodím, vždy do žlutého kontejneru. Pak se aspoň částečně znovu využijí.

05

  • V oceánech plují ohromné ostrovy plastových odpadků

  • Plastový odpad v přírodě vydrží přes tisíc let

  • Je z plastových odpadků

Soutěžní úkoly pro měsíc únor

Pomoz Prze s výzkumem a zúčastni se tak soutěže. Vypracuj aspoň jeden z úkolů a výsledek pošli pomocí formuláře dole pod úkoly. Úkol základní je snazší, úkol akční bude nejspíš potřebovat pomoc dospělých. Ale oba se počítají stejně. A klidně udělej oba, Prga bude ráda.

A

Úkol základní

Prga táhla do boje s Plastorem na hřbetu žlutého kontejneru. Nakresli popelnici, na jaké bys do boje proti němu vyrazil/a ty.

Úkol základní

NEBO

B

Úkol akční

Sežeň si zavírací skleněnou láhev. Barvami na sklo jí dej ten nejlepší design a máš super láhev na vodu! Už nikdy nemusíš spotřebovat další PETku. Pochlub se výsledkem.

Úkol akční

Tvůj příspěvek byl v pořádku odeslán!

Za to, že pomáháš Prze s výzkumem, si můžeš stáhnout a vytisknout certifikát vědátora:

Poslat další příspěvek

Pošli Příspěvek

*povinné položky

Vyber soubor, nebo ho sem přetáhni.

Vědátorský list pro měsíc únor

Jsi extra vědátorský typ? Stáhni si PDF s Vědátorským listem a posuň výzkum o mílový krok dál!
Ať ti tvůj laboratorní plášť sviští!

Stáhnout vědátorský list
Vědátorský list Prga

Bádej dál

Jak soutěžit

Od 1. října 2020 až do 31. května 2021 budeš každý měsíc spolu s Prgou bojovat proti jednomu padouchovi – Hnusákovi. Stačí, když si vybereš jeden ze dvou úkolů na téma aktuálního měsíce a pošleš nám svůj výtvor prostřednictvím formuláře. Výtvor můžeš namalovat, vyfotit, nakreslit jako komiks, natočit krátké video, napsat básničku nebo jej vymodelovat. Čím originálnější nápad, tím lépe!

Své dílo můžeš v těchto formátech: jpg, png, pdf, doc, odt, txt, mp3, wav, mp4, mov, avi, gif.
Do každého soutěžního kola zařadíme jen ta díla, která nám přijdou do konce měsíce!
POZOR! Pravidla soutěže v plném znění najdeš tady.


O co se soutěží?

Každý měsíc vyhraje 10 soutěžících parádní věcnou cenu!

O co se soutěží?

Princezna Prga, celým jménem princezna Alexandra Barbora Cecílie Dobromila Evženie Františka Gertruda Hilda Chranislava Ina Johana Karla Lucie Matylda Natálie Olga Patricie Quiduše Rozárie Stela Tamara Uršula Veronika Wilhelmina Xenie Yris Zora Žofie I.

Fuj! Takový svinčík Prga nemůže ani vidět. „Jak k tomu přijdou ryby, kruciš? Proč by měly plavat v cizím čurbesu?“ Dál už se ale nerozčiluje a rovnou se pustí do akce. Prostě kudy šla, tam zlepšila. A kde plavala, tam taky.

Prga má ráda, když jsou všichni spoko a můžou dělat, co je těší. A tak jestli něco ráda nemá, jsou to kazisvěti. A Hnusáci nejsou nic jiného, než poddruh kazisvětů.

Její veličenstvo věnuje čas dobrodružným cestám. Když zrovna někomu nepomáhá z nesnází nebo neporáží podlého padoucha, nejspíš něco zkoumá, vynalézá a vylepšuje.

Túry, tábory, výpravy, výlety, bobříci, svitky březové kůry, stezky odvahy, lesní moudrost, orienťáky, víkendovky, bojovky a tak dále a tak dále. Díky tomu všemu se Prga nikdy neztratí. Vždycky si umí poradit.