Planeta je prga

Lednový boj princezny Prgy

Na své misi za záchranu životního prostředí planety Země se Prga střetává s bandou Hnusáků – neekologických monster.

Krabice, krabice a zase další krabice. Všude jen krabice od nového zboží. Ale kde jsou ty staré, včera ještě nové věci? To produktnice mámivá nás nutí neustále kupovat a vyhazovat. Konzum je její potravou a nekonečné skládkové hory věcí proměněných ve svinstvo, to jsou její exkrementy.

Výzkum dokončen
Boj princezny Prgy

Produktnice Mámivá

Z dosavadního Pržina výzkumu vyplynulo:

Produktnice mámivá se jako parazit usídluje v našich hlavách a neustále nám pak posílá myšlenky na nové věci. Pod jejím vlivem nás vše rychle omrzí a chceme pořád rozbalovat nové a nové. Jenomže výroba nového škodí přírodě a ze starého děláme kopy odpadků.

Prga navrhuje:

Nevyhazovat, co ještě může posloužit. Dávat věcem druhý život. Opravovat rozbité, měnit omrzené, kupovat použité. Nepodlehnout dojmu, že z nákupu je člověk živ.

04

  • Nutí Nakupovat a vyhazovat

  • Vytváří hromady odpadu

  • Nadměrná výroba zatěžuje planetu

Lednová soutěž skončila

Prga děkuje za všechny zaslané příspěvky! Jen díky nim mohla svůj výzkum úspěšně dokončit! Které z výtvorů budou odměněny cenou, se dozvíš na této stránce do 15. února. Boj proti Hnusákům ale pokračuje! Podívej se na stránku aktuálního soutěžního měsíce, kde na tebe čekají úkoly nové.

Pokud jsi nestihl/a vypracovat úkoly uzavřeného měsíce, můžeš se do nich pustit mimo soutěž ve výzkumu na vlastní pěst. Úkol základní je snazší, úkol akční bude nejspíš potřebovat pomoc dospělých:

A

Úkol základní

Představ si, že se tvá oblíbená hračka nebo jiná oblíbená věc rozbije. Nakresli, jak by vypadala opravená.

Úkol základní

NEBO

B

Úkol akční

Máš hračku, která už tě nebaví? Namísto koupi nové domluv výměnu s kamarádem či kamarádkou. Oba tak přijdete k nové hračce, aniž by bylo nutné něco vyrobit. Nakresli vás s vyměněnými hračkami.

Úkol akční

Vědátorský list pro měsíc leden

Jsi extra vědátorský typ? Stáhni si PDF s Vědátorským listem a posuň výzkum o mílový krok dál!
Ať ti tvůj laboratorní plášť sviští!

Stáhnout vědátorský list
Vědátorský list Prga

Galerie soutěžních příspěvků

Výherci

Cena: 10× balíček Déčko dárků – podívej se!

Další příspěvky

Bádej dál

Boj princezny Prgy

Jak soutěžit

Od 1. října 2020 až do 31. května 2021 budeš každý měsíc spolu s Prgou bojovat proti jednomu padouchovi – Hnusákovi. Stačí, když si vybereš jeden ze dvou úkolů na téma aktuálního měsíce a pošleš nám svůj výtvor prostřednictvím formuláře. Výtvor můžeš namalovat, vyfotit, nakreslit jako komiks, natočit krátké video, napsat básničku nebo jej vymodelovat. Čím originálnější nápad, tím lépe!

Své dílo můžeš v těchto formátech: jpg, png, pdf, doc, odt, txt, mp3, wav, mp4, mov, avi, gif.
Do každého soutěžního kola zařadíme jen ta díla, která nám přijdou do konce měsíce!
POZOR! Pravidla soutěže v plném znění najdeš tady.


O co se soutěží?

Každý měsíc vyhraje 10 soutěžících parádní věcnou cenu!

O co se soutěží?

Princezna Prga, celým jménem princezna Alexandra Barbora Cecílie Dobromila Evženie Františka Gertruda Hilda Chranislava Ina Johana Karla Lucie Matylda Natálie Olga Patricie Quiduše Rozárie Stela Tamara Uršula Veronika Wilhelmina Xenie Yris Zora Žofie I.

Fuj! Takový svinčík Prga nemůže ani vidět. „Jak k tomu přijdou ryby, kruciš? Proč by měly plavat v cizím čurbesu?“ Dál už se ale nerozčiluje a rovnou se pustí do akce. Prostě kudy šla, tam zlepšila. A kde plavala, tam taky.

Prga má ráda, když jsou všichni spoko a můžou dělat, co je těší. A tak jestli něco ráda nemá, jsou to kazisvěti. A Hnusáci nejsou nic jiného, než poddruh kazisvětů.

Její veličenstvo věnuje čas dobrodružným cestám. Když zrovna někomu nepomáhá z nesnází nebo neporáží podlého padoucha, nejspíš něco zkoumá, vynalézá a vylepšuje.

Túry, tábory, výpravy, výlety, bobříci, svitky březové kůry, stezky odvahy, lesní moudrost, orienťáky, víkendovky, bojovky a tak dále a tak dále. Díky tomu všemu se Prga nikdy neztratí. Vždycky si umí poradit.