Planeta je prga

Dubnový boj princezny Prgy

Na své misi za záchranu životního prostředí planety Země se Prga střetává s bandou Hnusáků – neekologických monster.

Třísky lítají na všechny strany a motory řvou, až to trhá uši. To jede Kácoš Ničič. Stromy a vše zelené jsou pryč, a když mračna prachu a pilin usednou, zůstává jen zpustošená holina. Kácoš miluje pach spálené nafty a rád se cítí jako silák. Na jeho zkrocení se právě v dubnu zaměřila princezna Prga. Podívej se na video a pomoz jí v boji.

Boj princezny Prgy

kácoš ničič

Z dosavadního Pržina výzkumu vyplynulo:

Kácošové na planetě Zemi jedou na plné obrátky už mnohá desetiletí a za tu dobu ji zbavili poloviny deštných lesů. Ale nejdou jen po nich, rádi si pokácejí i pěkný strom ve městě nebo alej podél cesty. Vždycky se najde někdo, kdo je na stromy pustí, aby uvolněné místo mohl něčím zastavět.

Prga navrhuje:

Sázet stromy. Podporovat přirozené smíšené lesy, kde jsou stromy jehličnaté i listnaté a taky spousta jiných rostlin. Nenechat si pokácet strom ve své ulici nebo na návsi. Neplýtvat papírem. Hledat výrobky s certifikátem FSC.

07

  • Bere domov mnoha zvířatům

  • Odlesňuje planetu

  • Ničí stromy, čističe vzduchu

Soutěžní úkoly pro měsíc duben

Pomoz Prze s výzkumem a zúčastni se tak soutěže. Vypracuj aspoň jeden z úkolů a výsledek pošli pomocí formuláře dole pod úkoly. Úkol základní je snazší, úkol akční bude nejspíš potřebovat pomoc dospělých. Ale oba se počítají stejně. A klidně udělej oba, Prga bude ráda.

A

Úkol základní

Nakresli stromového skřítka, nebo někoho jiného, kdo ve stromě či na stromě bydlí.

Úkol základní

NEBO

B

Úkol akční

Zasaď strom, keř nebo rostlinu a nakresli, jak bude vypadat, až vyroste. Klidně taky přikresli, jak budeš tou dobou vypadat ty.

Úkol akční

Tvůj příspěvek byl v pořádku odeslán!

Za to, že pomáháš Prze s výzkumem, si můžeš stáhnout a vytisknout certifikát vědátora:

Poslat další příspěvek

Pošli Příspěvek

*povinné položky

Vyber soubor, nebo ho sem přetáhni.

Vědátorský list pro měsíc duben

Jsi extra vědátorský typ? Stáhni si PDF s Vědátorským listem a posuň výzkum o mílový krok dál!
Ať ti tvůj laboratorní plášť sviští!

Stáhnout vědátorský list
Vědátorský list Prga

Bádej dál

Jak soutěžit

Od 1. října 2020 až do 31. května 2021 budeš každý měsíc spolu s Prgou bojovat proti jednomu padouchovi – Hnusákovi. Stačí, když si vybereš jeden ze dvou úkolů na téma aktuálního měsíce a pošleš nám svůj výtvor prostřednictvím formuláře. Výtvor můžeš namalovat, vyfotit, nakreslit jako komiks, natočit krátké video, napsat básničku nebo jej vymodelovat. Čím originálnější nápad, tím lépe!

Své dílo můžeš v těchto formátech: jpg, png, pdf, doc, odt, txt, mp3, wav, mp4, mov, avi, gif.
Do každého soutěžního kola zařadíme jen ta díla, která nám přijdou do konce měsíce!
POZOR! Pravidla soutěže v plném znění najdeš tady.


O co se soutěží?

Každý měsíc vyhraje 10 soutěžících parádní věcnou cenu!

O co se soutěží?

Princezna Prga, celým jménem princezna Alexandra Barbora Cecílie Dobromila Evženie Františka Gertruda Hilda Chranislava Ina Johana Karla Lucie Matylda Natálie Olga Patricie Quiduše Rozárie Stela Tamara Uršula Veronika Wilhelmina Xenie Yris Zora Žofie I.

Fuj! Takový svinčík Prga nemůže ani vidět. „Jak k tomu přijdou ryby, kruciš? Proč by měly plavat v cizím čurbesu?“ Dál už se ale nerozčiluje a rovnou se pustí do akce. Prostě kudy šla, tam zlepšila. A kde plavala, tam taky.

Prga má ráda, když jsou všichni spoko a můžou dělat, co je těší. A tak jestli něco ráda nemá, jsou to kazisvěti. A Hnusáci nejsou nic jiného, než poddruh kazisvětů.

Její veličenstvo věnuje čas dobrodružným cestám. Když zrovna někomu nepomáhá z nesnází nebo neporáží podlého padoucha, nejspíš něco zkoumá, vynalézá a vylepšuje.

Túry, tábory, výpravy, výlety, bobříci, svitky březové kůry, stezky odvahy, lesní moudrost, orienťáky, víkendovky, bojovky a tak dále a tak dále. Díky tomu všemu se Prga nikdy neztratí. Vždycky si umí poradit.