Planeta je prga

Březnový boj princezny Prgy

Na své misi za záchranu životního prostředí planety Země se Prga střetává s bandou Hnusáků – neekologických monster.

Tss tss tss tss, tss… to slyšíte Smrtistřika Zhoubovce, jak vypouští své jedy do krajiny. Chemičky, továrny a taky zemědělství, tam všude bere sílu. Tvrdí, jak všechno usnadní, ale zůstává po něm otrávená půda i voda. Tady v Evropě jste mu naštěstí už dost přišlápli hadici, ale jinde na světě jede o stošest. Na jeho zkrocení se právě v březnu zaměřila princezna Prga. Podívej se na video a pomoz jí v boji.

Výzkum dokončen
Boj princezny Prgy

Poznámka: V ČR je vládou schválen Národní akční plán k bezpečnému používání pesticidů. Pokud tě zajímají další detaily, stáhni si Příručku pro děti – Zdravé rostliny – zdravá planeta.

Smrtistřik Zhoubovec

Z dosavadního Pržina výzkumu vyplynulo:

Smrtistřik Zhoubovec miluje hlavně velká pole. Tvrdí, že pomůže s jejich obděláním, ale je to jako obchod s čertem. Jeho jedovaté výměšky sice zabíjí zvířata, hmyz i rostliny, které nám pěstování plodin znesnadňují, ale škodlivé jsou i pro nás. Navíc ničí půdu, takže po pár letech přestane plodit.

Prga navrhuje:

Hospodařit v souladu s přírodou nejlépe podle standardů BIO zemědělství. Dostaneme tak jídlo sice pracněji, ale zato chutnější a zdravější.

06

  • jedovaté látky v půdě i vodě

  • Otrávená zvířata v přírodě

  • Škodlivé látky v jídle

Březnová soutěž skončila

Prga děkuje za všechny zaslané příspěvky! Jen díky nim mohla svůj výzkum úspěšně dokončit! Které z výtvorů budou odměněny cenou, se dozvíš na této stránce do 15. dubna. Boj proti Hnusákům ale pokračuje! Podívej se na stránku aktuálního soutěžního měsíce, kde na tebe čekají úkoly nové.

Pokud jsi nestihl/a vypracovat úkoly uzavřeného měsíce, můžeš se do nich pustit mimo soutěž ve výzkumu na vlastní pěst. Úkol základní je snazší, úkol akční bude nejspíš potřebovat pomoc dospělých:

A

Úkol základní

Nakresli tu nejkrásnější farmu, jakou dokážeš vymyslet.

Úkol základní

NEBO

B

Úkol akční

Smíchej stejné množství octa a jedlé sody (oboje je k dostání v drogerii). Vytvoříš tak univerzální čistící pastu. Touto pastou pak můžeš umýt sporák, troubu či nádobí. Nakresli, jak to dopadlo

Úkol akční

Vědátorský list pro měsíc březen

Jsi extra vědátorský typ? Stáhni si PDF s Vědátorským listem a posuň výzkum o mílový krok dál!
Ať ti tvůj laboratorní plášť sviští!

Stáhnout vědátorský list
Vědátorský list Prga

Galerie soutěžních příspěvků

Výherci

Cena: 10× balíček Déčko dárků – podívej se!

Další příspěvky

Bádej dál

Boj princezny Prgy

Jak soutěžit

Od 1. října 2020 až do 31. května 2021 budeš každý měsíc spolu s Prgou bojovat proti jednomu padouchovi – Hnusákovi. Stačí, když si vybereš jeden ze dvou úkolů na téma aktuálního měsíce a pošleš nám svůj výtvor prostřednictvím formuláře. Výtvor můžeš namalovat, vyfotit, nakreslit jako komiks, natočit krátké video, napsat básničku nebo jej vymodelovat. Čím originálnější nápad, tím lépe!

Své dílo můžeš v těchto formátech: jpg, png, pdf, doc, odt, txt, mp3, wav, mp4, mov, avi, gif.
Do každého soutěžního kola zařadíme jen ta díla, která nám přijdou do konce měsíce!
POZOR! Pravidla soutěže v plném znění najdeš tady.


O co se soutěží?

Každý měsíc vyhraje 10 soutěžících parádní věcnou cenu!

O co se soutěží?

Zveme Tě

NÁZEV AKCE: EKOšpioni: Vydej se na zelenou misi!
MÍSTO: web vida.cz
DATUM: po celý březen 2021

CO NA TEBE ČEKÁ: Povoláváme všechny špiony na speciální misi. Cíl je jasný – vypátrat, jak naše chování mění životní prostředí. Pronikněte do výroby domácí čistírny vody, přírodního šamponu nebo krmítka pro ptáčky z borové šišky. Staňte se průkopníky upcyklace a vdechněte starým věcem nový život. Z nepotřebného odpadu vyrobte něco užitečného, výsledek vyfoťte a zúčastněte se rodinné soutěže. Hlavní cenou je žížalí kompostér.

Zveme Tě

Princezna Prga, celým jménem princezna Alexandra Barbora Cecílie Dobromila Evženie Františka Gertruda Hilda Chranislava Ina Johana Karla Lucie Matylda Natálie Olga Patricie Quiduše Rozárie Stela Tamara Uršula Veronika Wilhelmina Xenie Yris Zora Žofie I.

Fuj! Takový svinčík Prga nemůže ani vidět. „Jak k tomu přijdou ryby, kruciš? Proč by měly plavat v cizím čurbesu?“ Dál už se ale nerozčiluje a rovnou se pustí do akce. Prostě kudy šla, tam zlepšila. A kde plavala, tam taky.

Prga má ráda, když jsou všichni spoko a můžou dělat, co je těší. A tak jestli něco ráda nemá, jsou to kazisvěti. A Hnusáci nejsou nic jiného, než poddruh kazisvětů.

Její veličenstvo věnuje čas dobrodružným cestám. Když zrovna někomu nepomáhá z nesnází nebo neporáží podlého padoucha, nejspíš něco zkoumá, vynalézá a vylepšuje.

Túry, tábory, výpravy, výlety, bobříci, svitky březové kůry, stezky odvahy, lesní moudrost, orienťáky, víkendovky, bojovky a tak dále a tak dále. Díky tomu všemu se Prga nikdy neztratí. Vždycky si umí poradit.