Kouzelník Žito

Touha napravovat lidskou špatnost je silnější
než moc samotného pekla

Zdeněk Zelenka, Anna Kadeřávková a Denis Šafařík v Dobrém ránu

Zdeněk Zelenka, Anna Kadeřávková a Denis Šafařík v Dobrém ránu

Zdeněk Zelenka, Anna Kadeřávková a Denis Šafařík v Dobrém ránu

Rozhovor s režisérem Zdeňkem Zelenkou, herečkou Annou Kadeřávkovou a hercem Denisem Šafaříkem

 • Délka: 6 minut
 • Rok výroby: 1970
 • Vysíláno:
 • Zdeněk Zelenka, Anna Kadeřávková a Denis Šafařík v Dobrém ránu

  Zdeněk Zelenka, Anna Kadeřávková a Denis Šafařík v Dobrém…

  6:59

 • Zdeněk Zelenka, Anna Kadeřávková a Denis Šafařík v Sama doma

  Zdeněk Zelenka, Anna Kadeřávková a Denis Šafařík v Sama doma

  9:49

 • Trailer

  Trailer

  1:30

Kouzelník Žito
Kouzelník Žito

Stáhni si text a noty písničky
„Dva světy snů“


Písničky z pohádky


Hudba: Daniel Barták, texty: Boris Pralovszký a Daniel Barták, interpreti: Simona Tlustá, Daniel Barták, Tatiana Vilhemová, Rudolf Kubík, Vilém Čok, Petr Dopita, Věra Nerušilová, Eliška Ochmanová, Tereza Bílková a sbor, Martin Pošta,Tomáš Trapl, Radek Kuchař.

Víte, kde všude se pohádka Kouzelník Žito natáčela?
 • ve skanzenu Řepora (dříve nazývaná také Tuležim) v pražských Řeporyjích
 • na Státním hradě Křivoklát
 • v lesích a mokřinách Zdejcina na Berounsku
 • v Koněpruských jeskyních
 • v televizních studiích v Praze na Kavčích horách
 • ve filmovém ateliéru Three Brothers v Praze v Hlubočepích

Co se stane, když se čertice zamiluje do obyčejného smrtelníka a ten se zase zamiluje do princezny?


Kořenářka Apolena nalezne v žitném lánu odložené novorozeně. Vezme ho k sobě a dá mu jméno Žito. Ten vyroste v mladíka s citem pro právo a čest, a proto - než by sloužil u krále jako výběrčí daní a zrazoval tak svou spravedlivou povahu - skončí v jeho stájích. Tam se seznámí s královou schovankou, princeznou Adélkou. Kromě princezny najde ale v Žitovi zalíbení také čertice Filištína…

Scénář a režie: Zdeněk Zelenka
Kamera: Martin Šec

Tapety ke stažení

Postavy

Kořenářka Apolena ho našla jako mimino v žitném poli, podle něj pak dostal své jméno. Žito má smysl pro spravedlnost, kterou může prosazovat i díky kouzelné moci, kterou je obdařen. Inu, takový chlapík by se nám moc hodil. Úplně stejně dnes jako kdykoli jindy, úplně stejně v 7. A jako v celém našem státě. Ach jo, proč jen jsou takoví kouzelníci tolik vzácní?
Je krásná a vtipná, líbí se Žitovi a Žito se líbí jí, skvěle jezdí na koni, má smysl pro pravdu a …je prostě krásná …
Byl by to dobrý král, kdyby měl na kralování víc času. Ale věčné večírky a oslavy a navíc okouzlující hraběnky všude kolem, kdo by takovým svodům odolal? Když nakonec prohlédne a pozná, jak to v jeho království doopravdy chodí, změní se a … je to dobrý, dokonce moc dobrý král.
Správce země – kdyby v pohádce nebyl alespoň jeden zloun, nebyla to ta pravá pohádka. Neklan si jako zloun vede vskutku skvěle, Je králova pravá ruka, přitom si tajně dělá zálusk na princeznu, babičce Apoleně vypálí chalupu a k tomu ji strčí do hladomorny. A pokud jde o Žita - toho by nejradši zamáčkl prstem do země. Prostě zloun jak má být.
Už jméno napovídá, že se jedná o věrného pomocníka Neklana, který pokud jde o nepravosti, absolutně nikdy nezklame.
V téhle pohádce se čerti dívají z pekla k nám na zem stejně, jako ty se koukáš doma na Déčko. Čertice Filištína uvidí na zemi Žita a ten se jí zalíbí, dokonce tolik, že si usmyslí: „Toho si přivedu do peklíčka. A budeme tu spolu!“ Což se jí kupodivu povede. Uvidíme na jak dlouho…
Bydlí v pekle spolu s Filištínou a je mu s ní dobře. Pro normálního čerta dost dobrý osud. Nic na tom nemění ani fakt, že mu Filištína až moc často říká: „Nemel popel, Koumes!“ To jako, aby mlčel. Jenomže pak se Filištína zakouká do Žita a pro Koumese je tu hned obtížný úkol: nějak se s tím vypořádat.
V pohádce se objeví jen na chvilku, ale i to stačí, abychom si všimli, že je větší než ostatní a že je dobře, že přišel.
Hodná babička, jak už babičky bývají, nejen že odloženého Žita v poli najde a zachrání ho, ona mu stihne i vštěpovat, jak moc je důležité stát na straně dobra. A to, prosím, vždy a za každých okolností. Jen si to zkus.
Kamarád Žita, správný kamarád, určitě i ty takového kamaráda nebo kamarádku máš. A jestli ne, přeju ti, ať se to co nejdřív změní.

Fotogalerie z natáčení