Princezna
a půl království

Pohádka, která začíná tam, kde jiné končí…

Princezna a půl království

Princezna a půl království

15. April 2022

Princezna a půl království

Honza zabije draka a získá princeznu a půl království. A tam, kde jiné pohádky končí, naše začíná. Princezně se totiž obyčejný Honza nelíbí, stejně tak jejím královským rodičům. Neumí se totiž chovat. Jeho způsoby vzbuzují všeobecné pohoršení a to není nic proti tomu, když se na zámku objeví jeho rodiče... Princezna si zoufá, král s královnou taky, že královský slib je královský slib. Na scénu přichází bývalý princeznin nápadník, panovník sousedního království, sobecký král Egon, který princeznu nechal napospas drakovi. Ta se nechá obelstít jeho výmluvami a odpustí mu. Honza má princeznu upřímně rád a když pochopí, jak je z celé situace nešťastná, svatbu zruší a vrátí se do rodné chalupy. Princezna odjíždí s Egonem do jeho království, jenže tam teprve pozná jeho pravou povahu. Když chce utéct, Egon ji uvězní. Naštěstí se podaří uniknout princezninu rádci, učiteli dvorské etikety rytíři Valeriánovi. Ten věří, že jediný, kdo může princeznu zachránit, je Honza. Dokáže se ale Honza naučit dvorské mravy tak, aby mohl nepozorován vniknout na Egonův zámek a už podruhé princeznu zachránit? To je úkol stejně těžký jako zabít draka, zvláště když Egon nenechal nic náhodě a zatykače na Honzu s Valeriánem visí na každém rohu. Autorem originálního a vtipného scénáře je Petr Hudský, pohádku natočil Karel Janák. V hlavních rolích uvidíme Matouše Rumla jako Honzu, Evu Josefíkovu jako princeznu, Jakuba Prachaře jako krále Egona a Marka Ebena v roli rytíře Valeriána. Pohádka se točila v nádherných lokacích hradu Bouzova a na zámcích Hradec nad Moravicí a Hrádek u Nechanic.

 • Délka: 92 minut
 • Rok výroby: 2019
 • Vysíláno: 15. April 2022
 • Princezna a půl království

  Princezna a půl království

  1:32:08 15. April 2022

 • Rozhovor s režisérem Karlem Janákem

  Rozhovor s režisérem Karlem Janákem

  4:47

 • Karel Janák v pořadu Sama doma – odpovědi na divácké dotazy

  Karel Janák v pořadu Sama doma – odpovědi na divácké dotazy

  6:38

 • Karel Janák v pořadu Sama doma

  Karel Janák v pořadu Sama doma

  5:50

Drakobijec
Drakobijec

Postavy

(Eva Josefíková)
Kateřina Adriana Markéta Eliška, princezna z Arkádie, hraběnka z Mormoku, vévodkyně z Elveru a Juditiných Plání, baronka z Kornelu. Za každou cenu zachovává dekorum a dobré vychování, neznamená to však, že by byla rozmazlená, ani že by pohrdala chudým prostředím. Ví, co nechce, ale neví, co chce.
(Matouš Ruml)
Obyčejný kluk z vesnice, který má dobré a statečné srdce. Umí to sice výborně s palicí, ale neumí se vybraně chovat ve společnosti šlechticů. Nedokáže ani jíst příborem ani tančit, je neohrabaný, dělá ostudu, necítí se v drahých šatech dobře. Ale z lásky k princezně překoná i tuhle překážku.
(Jakub Prachař)
Pravý opak Honzy, sobecký hlupák, který klidně nechal princeznu napospas drakovi. Zajímá ho pouze, kolik mu jeho poddaní postavili nových soch a kolik má nových portrétů. Ve společnosti se sice chovat umí, ale na ostatních mu jinak vůbec nezáleží.
(Marek Eben)
Učitel dvorní etikety, tedy zásad a pravidel zdvořilého chování a způsobů ve společnosti. Čestný člověk, který si za všech okolností potrpí na dobré způsoby, společenský oděv a slušné chování. K nikomu se nechová podlézavě, ale ani povýšeně. Ví, že Honza je poněkud „svérázný“, ale pozná v něm dobrého člověka.
(Maroš Kramár a Veronika Freimanová)
Princezniny rodiče. I oni dají zpočátku především na dobré vychování a nadcházejícím sňatkem jejich jediné dcery a nevychovaného Honzy jsou upřímně zděšeni. Přemýšlejí, jak se Honzy zbavit a princeznu provdat za Egona. Nakonec však ale poznají, co je v životě to nejcennější.
(Pavla Tomicová a Ondřej Malý)
Honzovi rodiče. Svérázní vesničané, hluční, bodří, kteří sice Honzu nenaučili způsobům ve společnosti, ale zato z něj vychovali pořádného člověka.

O pohádce


Honza zabije draka a získá princeznu a půl království. Princezně se obyčejný Honza ale nelíbí, stejně tak jejím královským rodičům. Je to obyčejný sedlák, který nemá vychování a s jeho způsoby si neví rady ani učitel dvorní etikety, rytíř a rádce Valerián. Na scéně se objeví bývalý princeznin nápadník, panovník sousedního království, princ Egon. Jak to všechno bude dál?

Scénář: Petr Hudský, kamera: Jan Šťastný, režie: Karel Janák, hudba: Aleš Březina

Víte, kde se pohádka Princezna a půl království natáčela?
 • Zámek Hrádek u Nechanic a zámek Hradec nad Moravicí (Egonovo království)
 • Hrad Bouzov (Princeznino království)
 • Soubor lid. staveb Veselý Kopec, „Betlém“ (Honzova chalupa, Egonova vesnice)
 • Jeskyně Pekárna, CHKO Moravský Kras (jeskyně s drakem)
 • Město Kolín (Egonův Hradec)
 • Kostel Sudice (Egonovo království)
 • Park zámku Veltrusy (cesty, hranice mezi královstvími)
Foto: ČTK

Fotogalerie z natáčení