Princezna
a půl království

Pohádka, která začíná tam, kde jiné končí…

video-play

Je nám líto, video nyní není k dispozici.

Drakobijec
Drakobijec

Postavy

(Eva Josefíková)
Kateřina Adriana Markéta Eliška, princezna z Arkádie, hraběnka z Mormoku, vévodkyně z Elveru a Juditiných Plání, baronka z Kornelu. Za každou cenu zachovává dekorum a dobré vychování, neznamená to však, že by byla rozmazlená, ani že by pohrdala chudým prostředím. Ví, co nechce, ale neví, co chce.
(Matouš Ruml)
Obyčejný kluk z vesnice, který má dobré a statečné srdce. Umí to sice výborně s palicí, ale neumí se vybraně chovat ve společnosti šlechticů. Nedokáže ani jíst příborem ani tančit, je neohrabaný, dělá ostudu, necítí se v drahých šatech dobře. Ale z lásky k princezně překoná i tuhle překážku.
(Jakub Prachař)
Pravý opak Honzy, sobecký hlupák, který klidně nechal princeznu napospas drakovi. Zajímá ho pouze, kolik mu jeho poddaní postavili nových soch a kolik má nových portrétů. Ve společnosti se sice chovat umí, ale na ostatních mu jinak vůbec nezáleží.
(Marek Eben)
Učitel dvorní etikety, tedy zásad a pravidel zdvořilého chování a způsobů ve společnosti. Čestný člověk, který si za všech okolností potrpí na dobré způsoby, společenský oděv a slušné chování. K nikomu se nechová podlézavě, ale ani povýšeně. Ví, že Honza je poněkud „svérázný“, ale pozná v něm dobrého člověka.
(Maroš Kramár a Veronika Freimanová)
Princezniny rodiče. I oni dají zpočátku především na dobré vychování a nadcházejícím sňatkem jejich jediné dcery a nevychovaného Honzy jsou upřímně zděšeni. Přemýšlejí, jak se Honzy zbavit a princeznu provdat za Egona. Nakonec však ale poznají, co je v životě to nejcennější.
(Pavla Tomicová a Ondřej Malý)
Honzovi rodiče. Svérázní vesničané, hluční, bodří, kteří sice Honzu nenaučili způsobům ve společnosti, ale zato z něj vychovali pořádného člověka.

O pohádce


Honza zabije draka a získá princeznu a půl království. Princezně se obyčejný Honza ale nelíbí, stejně tak jejím královským rodičům. Je to obyčejný sedlák, který nemá vychování a s jeho způsoby si neví rady ani učitel dvorní etikety, rytíř a rádce Valerián. Na scéně se objeví bývalý princeznin nápadník, panovník sousedního království, princ Egon. Jak to všechno bude dál?

Scénář: Petr Hudský, kamera: Jan Šťastný, režie: Karel Janák, hudba: Aleš Březina

Víte, kde se pohádka Princezna a půl království natáčela?
  • Zámek Hrádek u Nechanic a zámek Hradec nad Moravicí (Egonovo království)
  • Hrad Bouzov (Princeznino království)
  • Soubor lid. staveb Veselý Kopec, „Betlém“ (Honzova chalupa, Egonova vesnice)
  • Jeskyně Pekárna, CHKO Moravský Kras (jeskyně s drakem)
  • Město Kolín (Egonův Hradec)
  • Kostel Sudice (Egonovo království)
  • Park zámku Veltrusy (cesty, hranice mezi královstvími)
Foto: ČTK

Fotogalerie z natáčení