Nejlepší přítel

Skutečné přátelství a víra sama v sebe je silnější
než úklady samotného pekla!

Nejlepší přítel

Nejlepší přítel

18. April 2022

Nejlepší přítel

Čert Matěj musí za trest plnit chudému mládenci Ondrovi přání, dokud ten neřekne, že je úplně šťastný. Ale lze takového štěstí vůbec dosáhnout? Pohádka o lásce, štěstí a věrném kamarádství, jehož pouta nedokáží zpřetrhat ani mocnosti pekelné.

 • Délka: 97 minut
 • Rok výroby: 2017
 • Vysíláno: 18. April 2022
 • Nejlepší přítel

  Nejlepší přítel

  1:37:14 18. April 2022

 • Rozhovor se scenáristkou Lucií Konášovou

  Rozhovor se scenáristkou Lucií Konášovou

  4:01

 • rozhovor se Zdeňkem Piškulou

  rozhovor se Zdeňkem Piškulou

  2:41

 • Vánoční pozdrav od Kristíny Svarinské

  Vánoční pozdrav od Kristíny Svarinské

  0:30

 • Rozhovor s Kristínou Svarinskou

  Rozhovor s Kristínou Svarinskou

  2:15

 • Rozhovor s režisérem Karlem Janákem

  Rozhovor s režisérem Karlem Janákem

  7:09

Nejlepší přítel
Nejlepší přítel

O pohádce


Čert Matěj musí za trest plnit chudému mládenci Ondrovi všechna přání, dokud mu sám neřekne, že je úplně šťastný. Ale lze takového štěstí vůbec dosáhnout? Peklo má o tom své pochybnosti a zdá se, že oprávněně! Však se také Matějovou bezradností ostatní čerti dobře baví…

Pohádka o lásce, štěstí a věrném kamarádství, jehož pouta nedokáží zpřetrhat ani mocnosti pekelné.

Scénář: Lucie Konášová, režie: Karel Janák, hudba: Aleš Březina

Čertovské sušenky
Ingredience:
4 brambory, 200 g hladké mouky, 1 lžíce prášku do pečiva, 150 g másla, 1 bílek, kmín, pálivá paprika, mletý pepř, sůl

Postup:
Uvaříme brambory v osolené vodě a prolisujeme je do mísy. Počkáme, až brambory vychladnou a pak do nich rozsekáme máslo, přidáme mouku, sůl, pepř, papriku a prášek do pečiva. Vypracujeme těsto. Těsto rozválíme na placku silnou asi půl centimetru, vykrájíme z něj sušenky různých tvarů, potřeme je bílkem a posypeme kmínem. Pečeme na vymazaném plechu na 180 °C asi 10 minut.
Čertova boule
Ingredience na 8 porcí:
2 pomeranče, 2 banány, 2 jablka, 1 cukrový meloun, 100 ml kokosového mléka, 1 litr dětského šampusu (pokud nemáte doma čerstvé ovoce, můžete vzít různé druhy kompotovaného nebo ovoce obměnit podle toho, které doma zrovna najdete)

Postup:
Banány nakrájíme na kolečka, pomeranče a jablíčka třeba na trojúhelníčky, meloun vykrájíme čajovou lžičkou na nepravidelné kuličky. Vše dobře promícháme s kokosovým mlékem a necháme vychladit v lednici. Před podáváním zalijeme dětskými rychlými špunty a podáváme na čertovské párty.
Foto: archiv ČT :D

Postavy

Prostý mládenec, kterému náhoda dopřeje, aby nečekaně zbohatl, což mu stoupne do hlavy a on se dopustí skutku, který ho později mrzí. Naštěstí se rozhodne vše napravit a vydá se kvůli tomu do samotného pekla.
Zkráceně je to ale pro Ondru, a pro nás samozřejmě taky, vždycky jen Matěj. A je to čert té nejnižší pekelné kategorie, který za to, že vzal Ondrovi chleba s tvarohem, mu musí sloužit. A to dokud Ondřej nebude šťastný! Zakrátko se ukáže, že člověk není šťastný vlastně nikdy, ale hlavně se z Matěje a Ondry stanou dobří kamarádi.
Komtesa ze zámku, kde bydlí se svým strýčkem, občas chodí s Marjánkou ke studánce vyhlížet svého budoucího ženicha.
Rézinčina kamarádka ze zámku, kde však není coby komtesa, ale kuchařka. Mimochodem skvělá, takže kdo má rád dobroty, ten jí neodolá. Jedno snad prozradit můžeme: Matěj dobré jídlo přímo zbožňuje!
Rézinčin strýček je velice šetrný chlapík - kdybyste k němu zašli třeba někdy na oběd, nečekejte, že vám dá na talíř jitrnici, dostanete nejspíš maličkou minijitrničku na minitalířku. A právě tahle šetrnost je důvodem, proč se hrabě snaží Rézinku provdat za někoho hóóódně bohatého.
Baron je právě oním bohatým mužem, kterého by hrabě rád oženil s Rézinkou, ten má ovšem zcela jiné plány - spolu se svým sluhou obhlížejí, co všechno by se dalo na hraběcím zámku ukrást!
Čert velmi vysoké kategorie s právem odnášet hříšníky do pekla, což také během pohádky nejednou učiní, právě on spolu s baronem nejvíc přispěje k Ondrovu selhání.
Oj, proč ho popisovat, možná je lepší se rovnou bát, i když musíme ocenit, že si ve svém pekelném úřadu vede vskutku zdatně, a že ... občas zase až tak nelidský vlastně není ...