spirala

Datová Lhota

V počítači to žije!

Kubova talkshow

I po návštěvě Datové Lhoty má Kuba spoustu otázek. Proto se rozhodne stát se moderátorem vlastní talkshow, do které si bude zvát zajímavé hosty.

Kubova talkshow: O světě v počítači
Kubova talkshow: O jádru a operačním systému
Kubova talkshow: O programech a kódu
Kubova talkshow: O virech
Kubova talkshow: O datech na internetu
Kubova talkshow: O bezpečnosti na internetu
Kubova talkshow: Co o nás vědí na internetu
Linda mezi soubory
Linda mezi soubory

Postavy

Chodí do třetí třídy a všechno ho zajímá. Kvůli svojí zvědavosti se pořád dostává do nějakých potíží.
Chodí do šestky, hodně ho zajímají počítače a dost jim rozumí. Ve skutečnosti se jmenuje Martin, ale nikdy mu tak nikdo neříká. Kamarádí se s Kubou – hlavně proto, aby mohl potkávat Lindu :-) – a pořád ho tahá z problémů.
Kubova ségra Linda chodí do šestky, má ráda černou a lebky a baví ji chemie. Nebaví ji brácha a jeho kámoš Marwin, který za ní pořád leze.
Mladší chodí do třídy s Kubou, starší s Lindou. Mají rádi, když jsou věci bez práce. A starší má navíc tak trochu rád Lindu. Kuba si myslí, že Janáček mladší je tak trochu… trouba.
Panáček z programu Textov (neboli textového editoru), který Kuba s Marwinem na svých toulkách v Datové Lhotě často spouští. Má radost, když se dostane z Datové Lhoty ven.
Panáček, který žije v jádru operačního systému. Stará se o spoustu užitečných věcí: třeba aby se spouštěly programy nebo aby se počítač domluvil s přístroji připojenými zvenčí, například s myší či s klávesnicí.
Panáček, který si o sobě hodně myslí. Udržuje si přehled o tom, které programy jsou zrovna spuštěné, a komunikuje s uživateli (tedy lidmi) o tom, jestli nechtějí spustit něco dalšího.
Slečna, která toho ví hodně o internetu a o věcech, které bychom tam rozhodně neměli dělat.
Největší škodič počítačů a taky mobilů a tabletů. Dejte si na něj bacha!