Živý svět: Kvítí

O přírodě, kterou denně vidíme
a přitom ji skoro neznáme...

Kopretina

Kopretina

12. May 2015

Kopretina

 • Délka: 2 minut
 • Rok výroby: 2014
 • Vysíláno: 12. May 2015
 • Kopretina

  Kopretina

  2:20 12. May 2015

 • Konvalinka

  Konvalinka

  2:23 5. May 2015

 • Jetel

  Jetel

  2:17 28. April 2015

 • Hluchavka

  Hluchavka

  2:24 21. April 2015

 • Heřmánek

  Heřmánek

  2:18 14. April 2015

 • Divizna

  Divizna

  2:20 7. April 2015

 • Chrpa

  Chrpa

  2:22 31. March 2015

 • Čekanka

  Čekanka

  2:17 24. March 2015

 • Bodlák

  Bodlák

  2:23 17. March 2015

 • Sedmikráska

  Sedmikráska

  2:20 10. March 2015

Sedmikráska chudobka
Úplně obyčejná kytička, dokud se na ni nepodíváte zblízka. Zelené listy má rozprostřené dokola jako plesovou sukýnku, uprostřed stonek jako dlouhý štíhlý krk a nahoře žlutý střed z desítek miniaturních kvítečků obklopený elegantními bílými kvítky jako perlami kolem krku. A navíc má očistné účinky a příjemně chutná!
Bodlák obecný
Ozbrojený polní rytíř. Svými ostny může poranit zvířata, ale oslíci jej přesto milují. Jak to? Osel není tak hloupý, ale tak šikovný. Obratně si z bodláku uškubne jen šťavnatou část. Všem ostatním bodlák vzdoruje, ve Skotsku dokonce pomáhal při obraně proti nepřátelům a stal se za to skotskou národní květinou.
Čekanka obecná
Nebesky modrá kytička, která miluje slunce. Je nejen hezká, ale i chutná. Listy se hodí do salátu a z kořene se vyrábí náhrada kávy. Jméno má prý po dívce, která tak dlouho čekala na svého milého, dokud se její oči neproměnily v květy. Proto asi nejčastěji roste u cest, jako by stále vyhlížela do dálky.
Chrpa polní neboli modráček
Kvůli sytě modré barvě se pěstuje v zahradách pro potěchu oka, ale roste hlavně na polích jako plevel. V minulosti ji zemědělci málem vyhubili, přitom jak by se mohla nelíbit? Modrá je přece nejoblíbenější barvou skoro poloviny lidí! A v květomluvě chrpa znamená „jsem šťastná“.
Divizna velkokvětá
Nepřehlédnutelná ozdoba zahrady či příkopu. Je vysoká jako člověk a rovná jako svíčka. V létě na ní vykvete několik tisíc kvítků, které jsou léčivé a navíc umí barvit látky na žluto, hnědo a oranžovo. Tato květina prostě divy zná!
Heřmánek pravý
Kvetoucí polní lékárnička. Tato voňavá rostlina pomáhá skoro při všech nemocech, hojí vyrážky, záněty i spáleniny. A navíc umí zlepšit náladu a zkrášlit, jak dobře vědí zlatovlásky, které si jím oplachují vlásky.
Hluchavka bílá
Rostlina podobná kopřivě. Její listy ale nejsou žahavé a korunují ji bílé nebo nachové květy, které připomínají pantoflíčky. Roste skromně v příkopě, na skládce, u cesty či v zákoutích zahrádek, kterým se málo věnujeme. Přitom medově voní a je účinná proti nachlazení a kašli.
Jetel luční
Roste skoro všude, hlavně na loukách, po kterých dostal své příjmení. Je to léčivá bylina, ale pěstuje se hlavně na krmení pro dobytek. Stojí za to pořádně si ho prohlédnout – jeho listy někdy tvoří čtyřlístek – a ten prý nosí štěstí!
Konvalinka vonná
Voňavá a nebezpečná. Nejpůvabnější a také nejjedovatější jsou na této bylině sněhobílé květy. Jedovatá je ale úplně celá. Její krása a omamná vůně to však vynahradí – konvalinky se používají i do svatebních kytic. Třeba mladý pár ochrání, jako příroda jedem chrání konvalinku před snědením.
Kopretina bílá
Výrazná a zároveň jednoduchá. Bez ní by se kytice lučního kvítí prostě neobešla. Najdeme ji na loukách, pastvinách, náspech, v okolí řek i v příkopech. Zamilovaným prý její lístky prozradí, jestli „má mě rád... nemá mě rád... má mě rád...“
Náprstník červený
Vypadá jako lesní orchidea. Jeho květy připomínají tvarem náprstky. Nejčastěji překvapí na pasece či na kraji světlého lesa. Působí nádherně, jako bychom zastihli na paloučku tančit lesní víly. Pěstuje se i okrasně – ale pozor, je prudce jedovatý!
Pampeliška neboli smetánka lékařská
Květina, ze které se pletou krásné věnečky. Ale nejen to – vaří se z ní sladký sirup a její listy jsou dobré do salátu. Známe i pampeliškové chmýří, které láká k rozfouknutí. Vítr je odnese pryč a s ním i semínko, které pak vyklíčí daleko od mateřské rostliny.
Vlčí mák
Jmenuje se vlčí, protože je nebezpečný – má v sobě jedovaté bílé mléko. I vzhledem připomíná vlka. Celé tělo má chlupaté a květ veliký a krvavě rudý jako otevřenou vlčí tlamu. Ale umí být i něžný – můžeme z něj vytvořit roztomilou makovou panenku.
Zvonek okrouhlolistý
Půvabná luční kytička, u které je na první pohled jasné, jak získala své jméno. Příjmení má po zaobleném tvaru svých listů. Působí křehce, ale je to trvalka. Když je v létě velké sucho nebo v zimě mráz, přežívá v podzemí díky zásobárně živin – podzemnímu stonku neboli oddenku. A když je líp, znovu z něho vyroste.