Malý Pán

Jak už to většinou bývá, to, co tak moc hledáme,
je často docela blízko...

Malý Pán je dobrosrdečný chlapík, rád každému pomůže a nic ho nezaskočí. Jednou se mu ale zdá prazvláštní sen s chaloupkou jako z pohádky, nad jejímiž dveřmi visí nápis: „Zde najdeš, co Ti schází“. Malý Pán od té doby nemá stání a rozhodne se, že tomu tajemství přijde na kloub. A tak začíná jeho velké hledání a dobrodružné příhody plné podivuhodných lesních bytostí...

Scénář: Lumír Tuček, režie: Radek Beran, kamera: Filip Sanders, producent: Jakub Červenka, výtvarník: František Antonín Skála

Nápady na výrobu loutek

Nevíte, jak začít? Nechte se inspirovat naší galerií a zkuste třeba loutky z vařeček! Základem je vařečka, kterou můžete obléci do různých kousků látek, záclon nebo klidně igelitu! Z modelíny se dá vymodelovat nos nebo rohy, fixami nebo vodovkami namalovat obličej. Loutce můžete přilepit vlásky z bavlnek nebo kousků vlny. Šikovnější z vás mohou zkusit vytvořit i ručičky pomocí drátků, provázků nebo modelovací hmoty. Čím originálnější, tím lepší! Mrkněte do galerie.

Další nápady najdete na webu Šikulů, Výtvarky nebo Šikovných prstíků!


Písnička k filmu
Malý Pán

Postavy

Nerad o sobě mluvím, ale když už musím, tak jsem podle mě dost šikovný a sem tam mám i nápady, jenom potřebuji, když něco dělám, klid a rozvahu, protože pod tlakem dělám chyby a práce se mi může nepovést. Na svojí cestě, o které je i tenhle film, jsem ale byl pod tlakem a dokonce v tísni prakticky pořád, tak nechápu, že to nakonec tak dobře dopadlo.
Tahle larva se vyloupla z ořechu, co mi dala Prázdná hlava. Hotové mimino, chtěla pořád jenom jíst a spát. A ptala se stále na nějaké nesmysly. Pak se ukázalo, že je na ni fakt spoleh. I v těch nejhorších situacích. A navíc - bez ní by tenhle film pro mě nebyl zdaleka taková zábava.
Když jsem ho uviděl poprvé, bylo my jasné, že je to neuvěřitelně drzý zmetek. A on se tak opravdu jmenoval! Drzý Zmetek mi pak šel celou dobu tvrdě po krku, někdy mě málem dostal, ale já mu taky nic nedaroval. Nakonec měl šanci se polepšit, no… uvidíte sami.
Napřed jsem si myslel, že je to jenom takový obyčejný chlapík, co mi nosí noviny a dělá přitom děsný rámus se svojí motorkou. A také se mi zdál na listonoše možná až moc zvědavý. Nakonec se z něj ale vyklubalo to největší překvapení filmu.
Krásný tajemný strom, který zná odpověď na každou otázku. Nikomu bych ale nepřál, aby ho musel hledat, je to nebezpečná a velmi nejistá výprava. Zajímavé na Odpovědníku je, že člověku poradí jenom to, co opravdu potřebuje vědět.
S prázdnou hlavou byla potíž. Tedy ne s mojí hlavou, ale s tou velkou Prázdnou hlavu, která je důležitou postavou mého filmu. Čekal jsem, že mi hned na začátku poradí, jenže ona měla žízeň na nějakou jiskřivou vodu. Tak jsem se pro ni pak trmácel a trmácel, až z toho vznikl tenhle film. Díky Prázdné hlavě.
Převoznice na Ostrovní pevnost, která dobře zná cenu své služby a stejně jako pták Noh vyžaduje přísun potravin po celou dobu své nájemné činnosti. Na rozdíl od ptáka Noha však tuto skutečnost nesdělí předem. Nakonec mi ale vždycky dobře posloužila.
Považuje se za nejošklivějšího tvora na světě a kvůli tomu neustále příšerně kvílí. Této její vlastnosti využívá Velká tíseň k odpuzení případných návštěvníků pevnosti. Jsem moc rád, že se mi podařilo jí v jejím neštěstí pomoci.
Když jsem tohoto velikánského brouka potkal, myslel jsem, že dokáže rozlousknout kdejakou záhadu. Ve skutečnosti jenom uměl rozlousknout vše, co se mu dostalo do kusadel. Na druhou stranu pomohl na svět Fídě. Ale podruhé bych ho potkat nechtěl.
Tenhle koumák pracuje ve Družstvu Drobných Kutilů. Tedy pracuje – vynalézá! Moc mi pomohl a taky poradil. Nesmírně rád předvádí své poznatky druhým. A když je pohlcen řešením nějakého zajímavého problému, dokáže zapomenout i na fotbal.
Bádavci jsou přírodní národ s podivnou řečí. Dokážou z hvězd, dýmů a tajemných energií určit polohu věcí, které zrovna hledáte. Ze začátku na mě z nich šel strach, ale ukázalo se, že mají srdce na pravém místě. Jo a provozují velice podmanivou hudbu.
Předpotopní příšera, kterou není radno potkat, a už vůbec ne v lese. Já jsem ji potkal. Samozřejmě v lese. Není nic platné zkoušet před ní utéct. Spíš je potřeba si všimnout, že má jednu velkou slabinu.
Tenhle svérázný chlápek farmaří na poušti. Potkali jsme se v situaci, která pro něj nebyla zrovna pohodlná a hned po mě chtěl nějaké otázky. Z nich totiž rostou speciální okurky, ze kterých se dělá náplň do pronikavých brýlí. Má obchodní kontakty po celém světě a díky nim mi dobře poradil.
Žije uzavřený ve světě své knihovny, kde se dokonale vyzná a ke svému štěstí nepotřebuje nic dalšího. Půjčil mi strašně důležitou knihu, ale stejně jsem musel ujít pořádně dlouhý kus cesty, aby mi ta kniha opravdu pomohla.
Bývalý správce pramene, který pamatuje staré dobré časy, kdy život na Ostrovní pevnosti ještě bujel radostí. Když jsem ho potkal, byl nucen živit se jako rybář. Myslím, že mi na začátku moc nevěřil, a jsem rád, že jsem ho nakonec potěšil. Ostatně jsem mu to dlužil, vždyť mi zachránil život.
Nikomu bych nepřál potkat tuhle strašlivou potvoru. Obsadí si něco, co je velice důležité a cenné pro druhé lidi, a tím je ničí. Udělá z vás doslova hadr na podlahu. Nebyla chvíle, abych nepřemýšlel, jak ji přemoci. Prozradím vám jenom, že bez dobrých přátel to nejde.