Kdyby byly ryby

To by bylo, kdyby ryb nebylo…

Rozhovor s Janem Prušinovským

Rozhovor s Janem Prušinovským

Rozhovor s Janem Prušinovským

Režisér Jan Prušinovský hostem pořadu FILM 2014

 • Délka: 9 minut
 • Rok výroby: 1970
 • Vysíláno:
 • Rozhovor s Janem Prušinovským

  Rozhovor s Janem Prušinovským

  9:31

 • Upoutávka

  Upoutávka

  0:40

 • ČT připravuje

  ČT připravuje

  2:03

Netradiční pohádka s veselými písničkami


Království Tří rybníků prožívá podivné období. Nadsmyslné bytosti nad ním pronesly kletbu a samy se pak dostaly do pasti. Kdo téhle malé zemi pomůže ze šlamastyky? Bude to mladý rybář Ludvík, nebo falešný kníže Někdáš? Jak svoje chyby napraví král a za koho se vdá princezna Lidunka?

Scénář: Petr Kolečko
Režie: Jan Prušinovský

Pexeso
ke stažení

Stáhni a vytiskni si
pexeso k pohádce
Kdyby byly ryby!

Písničky z pohádky

Hudba: František Svačina, texty: Petr Kolečko, nahrála skupina: Rybabeat

Věštba

Postavy

Tak trochu přidrzlá princezna. Chce se vyrovnat ideálu ženské krásy, který vyznávají lidé v jejím království. Proto běhá, posiluje a pije rybí tuk, aby byla silná a fortelná. Jak se vám právě v téhle roli bude líbit Jenovéfa Boková?
Obyčejný rybář, který se nečekaně dostane do soukolí neobyčejných událostí a kouzel. Zvítězí nad největším podvodníkem? Bude tím, který princezně neva? Hraje ho Lukáš Příkazký.
Zloděj a podvodník, ztělesnění všeho zla. Zmocní se kouzelného proutku a chce se zmocnit princezny i celého království. Ondřej Pavelka se v této roli ocitne v žaláři, na popravčím pódiu i blízko královského trůnu. Které z těchto míst mu zůstane nakonec?
Vládne Království Tří rybníků, ale nevládne své manželce. Rozzlobí vodníka, když mu ukradne kouzelné Rybí oko a přivolá na svou zemi prokletí, na které doplatí všichni, velcí, malí, zámecké panstvo i poddaní. V roli poplety na královském trůně uvidíme Ondřeje Vetchého.
Nafoukaná fiflena, kterou si král přivedl odjinud po smrti své první ženy. Zajímá ji hlavně, co se kde nosí a jaké drby hýbou sousedními zeměmi. Tatianě Vilhelmové to v empírových kostýmech hodně sluší, ale sympatií diváků si asi moc neužije.
Jeho zásluhou zmizí z rybníků všechny ryby. Pomstí se tak za krádež Rybího oka. Když spolu s ostatními nadsmyslnými bytostmi zmizí i on sám, vytratí se rovnováha všech dějů v království. V roli vodníka uvidíme Pavla Nečase.
Hejkal má starosti ptáky a lesní zvěř. Když je jeho moc oslabena a přestane se ozývat jeho „hejkání“, zavládne v přírodě chaos a hluk. Bytost, která se spolu s vodníkem a Polednicí dostane do střetu s lidskou zlobou a pýchou, si s chutí zahrál Pavel Liška.
Chodí na zámek strašit děti. Když se na čas vytratí, budou všechny děti k neudržení. Ona jako první vysloví věštbu a pak se začnou dít věci nevídané. Tou nejlepší Polednicí nemohl být nikdo jiný než Zuzana Bydžovská.
Ňouma, co několikrát změní podobu (na rybodlaka a prasodlaka), ale v rozhodujícím okamžiku významně ovlivní situaci. Jemu je věnovaná závěrečná písnička, ale i šance získat si největší přízeň diváků. Kouzla triků a proměn si ze všech nejvíc užije Marek Taclík.
Tenhle chlapík ovládá všechny zákulisní tahy, umí balamutit lidi i krále a vždycky si přijde na své. Jaroslav Plesl si postavu dvorního diplomata vychutnal, i když se nakonec s dalšími výtečníky ocitl ve vězení.
Usměvavá pradlenka v podání Pavly Beretové. Rázně vstoupí královi do cesty a připomene mu, jaký byl dřív pro něj ideál ženské krásy. Co bude dál, to si každý domyslí sám…
Rád by vařil jen samé zdravé rybí delikatesy. Jenže královy čachry s kouzelným okem způsobí, že ve spíži nezbude ani šupina a ani kapka rybího tuku. Jak si nakonec poradí? To prozradí Michal Čapka.
Tam, kde se dějí věci nevídané, se ani strážný nenudí. Zvlášť když vlivem zlého kouzla ztratí paměť a nepozná, kdo je tady největší lotr. Vzpomene si Jan Plouhar včas?
Ani tohle království se bez něj neobejde. Ale nebojte se, žádná krvavá poprava stejně nebude. Jsme v pohádce a dobro musí zvítězit, i kdyby kat neměl koho věšet. Tohle je role jako vystřižená pro Norberta Lichého.
Je připraven sezdat princeznu s největším zloduchem. Jenže ona nakonec řekne své ano slimákovi. Kdo to jakživ viděl? To se může stát jen v pohádce! Faráře, který pro takový obřad najde správnou formuli, hraje Vladislav Georgiev.