Já budu Einsteinem!

Fyzika je vzrušující hra

George Eastman
(1854 – 1932)

Americký podnikatel a vynálezce, který založil společnost Kodak a nechal si patentovat fotografický svitkový film. Díky němu se fotografie rozšířila skoro do každé rodiny.

Camera obscura

Latinský název tohoto předchůdce fotoaparátu v překladu znamená „temná komora“. Jedná se o schránku s dírkou v jedné stěně. Světlo z vnějšku pak vždy dopadá na konkrétní místo uvnitř schránky. Malíř ho tak může snadno obkreslit.

Vyrob si: Thaumatrop

  • čtvrtka
  • provázek
  • pastelky

Vystřihni si papírové kolečko, na něj nakresli z každé strany obrázek a na strany kolečka upevni provázky. Když kolečko chytneš za provázky a roztočíš ho, oba obrázky splynou v jeden.

Postavy

Matěj je mladý vědec amatér, kterého zajímá fyzika a pokusy. Fascinuje ho hlavně elektřina a snaží se přijít na to, jak věci skutečnosti fungují.
Zapálený fyzikář, který s Matějem podniká všechna dobrodružství.
Matějovu starší sestru Stázku baví hlavně optika, věda o zákonitostech fungování světla. S bráchou přicházejí na kloub věcem, které jsou ostatním na první pohled ukryty.
Tajemný profesor se zabývá optikou, především teorií neviditelnosti a dokonalých čoček. Se skotskými vědci vynalezl nový typ neviditelného pláště.