Terčin zvířecí svět

Bav se, poznávej, sdílej
a udělej svět zvířat lepším...

Pátek 15:25
16. 3. 2018
16. 3. 2018
Stránka pořadu

Pošli nám video nebo fotku se svým mazlíčkem!


Seznamte se s Terkou a její partou


Zeptej se Terky


Které zvířátko je pro mě to pravé? Jak se starat o králíka nebo jak vycvičit pejska?
Zeptej se Terky, ráda ti poradí!


Kam za zvířaty v březnu


AquaTera Olomouc
Stále jste ještě nenašli tu pravou rybku do akvárka nebo ještěrku do terárka? Třeba se vám to právě tady podaří.
Kde: Wolkerova 17, Olomouc
Kdy: 17. března, 8:00–12:00

Den se psem
Pozor! Pes všude, kam se podíváš! Za mě jednoznačně paráda.
Kde: Muzeum ve Šlapanicích
Kdy: 17. března, 13:00–18:00

Jezdecký festival - Jaro s koňmi 2018
Kdo miluje koně, neměl by si nechat ujít tuto akci. Kochat se na ní můžete jak těmito ušlechtilými tvory, tak i skvělou jezdeckou show.
Kde: Výstaviště Lysá nad Labem
Kdy: 21.–25. března

Myslivost a příroda
Máte rádi přírodu a divoká zvířata stejně tak jako Lucka? Třeba se s ní potkáte v Kroměříži!
Kde: Výstaviště Kroměříž
Kdy: 23.–25. března

Ostravské fauna trhy
Plazi, ryby, drobní savci, psi, kočky, holubi, králíci, drůbež – přijďte se na ně podívat a třeba si domů odnést nového mazlíčka.
Kde: Výstaviště Černá louka, Ostrava
Kdy: 25. března, 8:00–12:00

Zakrslý králík
Zakrslý králík je vlastně vyšlechtěnou formou králíka domácího a jeho příběh začal ve Velké Británii. Angličané si totiž usmysleli, že by z králíka mohl být úžasně milý a přátelský společník. A tak si ho vyšlechtili!
Dneska existuje bezpočet jeho plemen – třeba zakrslý hermelín, zakrslý rex, zakrslý barevný a další.
Yorkshire
Yorkshire (čti jorkšír), správně česky Jorkšírský teriér je ten nejroztomilejší malý pejsek, co znám. A zvlášť zajímavá je jeho historie.
Bylo kdysi jedno anglické hrabství Yorkshire, a tam platil v 11. století zákaz lovu zvěře i chovu velkých loveckých psů.
Lidé byli chudí a strádali, a tak si vyšlechtili tohoto malého pejska, aby jim dokázal ulovit aspoň králíka. Z „pracovního pejska” se ale o osm století později stal nakonec pes společenský a vybraný mazlíček dam z vyšší společnosti.
Život v akvárku
Kde se vůbec vzal nápad dát si rybky do akvárka a koukat na ně?
Je to už opravdu hodně dávno, protože nejstarší zprávy o tomto koníčku máme z 3. tisíciletí p. n. l. z Mezopotámie!
Zato v Česku chováme ryby v akvárku nějakých 160 let. A za tu dobu jsme jim dokázali porozumět natolik, že dnes v něm dokážeme chovat i několik živočišných druhů dohromady.
A k rybám se tak připojili např. i vodní šneci, raci, krabi nebo třeba i krevety.
Želva
Dalo by se říct, že želvy tu byly, jsou a budou. Trošku filozofické, ale pravdou je, že želva je dosud nejstarší žijící skupinou plazů. Zhruba před 220 miliony let už tu byly a zažily všechno od dinosaurů až po vývoj člověka.
A jak je to vlastně možné? Třeba díky jejich pevnému krunýři, který jim slouží jako obranný štít. Dnešní největší želvou je suchozemská želva sloní, která se dožívá až 180 let a dorůstá až 1,2 metru. Doma ale chováme podstatně menší želvičky…
Andulka
Jeden druh papouška, ale neuvěřitelné množství barevných kombinací.
Zajímavostí andulky vlnkované je fakt, že pokud je od malička vychováván u lidí, na člověka si opravdu hodně navykne. A sameček andulky se může naučit dokonce mluvit.
Naopak ve volné přírodě, doma v Austrálii, se andulky seskupují do obrovských hejn a hledají tak spolu potravu a vodu. Je tedy jasné, že andulka je zvířátko velmi společenské!
Agama
Agama je docela moderní domácí zvířátko a na rozdíl třeba od chameleona nebo leguána i poměrně nenáročné. Ale pozor! Abychom jí u nás vytvořili ty nejlepší podmínky, musíme vědět, ze kterého prostředí pochází. A tento malý ještěr je původem z pouští a polopouští Austrálie.
Základem jsou pro něho tedy písek, dřevo a kámen. Nejběžněji u nás chovaná je agama vousatá.
Její hlavu i tělo totiž pokrývají nejrůznější výrůstky a bodliny.
Mýval
Mýval je zvířátko původem z Ameriky, tam ho můžete vidět skoro na každém kroku, tak jako u nás třeba veverku. Poznáte ho podle jeho charakteristické černobílé obličejové masky a pruhovaného ocasu. A právě díky nim ho Američané přezdívají bandita, protože mýval je tak trochu i raubíř, co miluje například vybírání odpadků.
Rozšířil se i k nám do Česka a řada lidí ho má jako milého domácího mazlíčka.
Morče
Kdyby se udělovala medaile za nejoblíbenějšího a nejběžnějšího domácího mazlíčka, morče by určitě stálo na stupních vítězů. Ocenit ho uměli už i děti Inků z dávné Incké říše v Jižní Americe, odkud taky morče pochází.
Zajímavostí je jeho způsob dorozumívání s ostatními morčaty. Umí totiž vydávat několik druhů zvuků - může pískat, cvakat zuby, zívat, určitým způsobem i zpívat. A když je v pohodě, dokáže dokonce vyloudit zvuk podobný bublání.
Kočka
Kočku všichni známe jako přítulnou společnici, taky léčitelku a tvora, který dokáže být pěkně svérázný a tvrdohlavý. Ale co už možná nevíte je to, že kočka společně se psem byla prvním zvířetem, kterého lidi začali považovat za domácího mazlíčka.
Nejvíce dochovaných zpráv o kočkách máme ze starého Egypta, kde byli dokonce uctívané jako božstvo, které ochrání člověka před vším zlým. Takže pokud vám přes cestu přeběhne černá kočka, nemusí to vůbec znamenat smůlu, jak říká známá pověra, ale právě naopak!
Činčila
Když se řekne činčila, vybaví se asi každému z nás zvířátko se sametově heboučkým kožíškem. Ten může být černý, šedý, bílý, béžový, fialkový nebo dokonce safírově zbarvený. Tento krásný hlodavec s velkýma ušima k nám přicestoval až z Jižní Ameriky a pokud jde o zmíněný kožíšek, má činčila svou speciální metodu, jak se o něho starat. Koupe se totiž, ne jako my lidi ve vodě (to dokonce nesmí), ale v písku! Pro činčilu je to takový šampon 3v1 – kožíšek jí odmašťuje, čistí od nečistot a vypadané srsti a hlavně zachovává jeho lesk a hustotu.
Pes
Ptáte se mě na psa? Já říkám můj Quido! Moje bearded kolie. Taky ale třeba zlatý retrívr, německý ovčák, jezevčík, irský vlkodav, pudl nebo dalmatin. A to je jen začátek dlouhatánského seznamu psích plemen. Ale vraťme se na úplný začátek, do období neolitu, asi 14 tisíc let př. n. l., kdy si člověk uvědomil, že potřebuje věrného zvířecího druha. A tak si zkusil ochočit divokého vlka, což se mu nakonec taky podařilo, a to tak skvěle, že dnes patří k jeho nejvěrnějším zvířecím přátelům!
Sklípkan
Pro někoho se to může zdát nepředstavitelné, ale věřte, že se najdou tací, kteří tohle zvířátko chovají doma, a nazývají ho svým mazlíčkem. Arachnofobií, strachem z pavouků, tihle lidé asi trpět nebudou. Sklípkan patří k největším suchozemským bezobratlým živočichům a jeho tělo se skládá z hlavohrudi, zadečku, osmi nohou a je pokryté malými chloupky. Zajímavé je to, že tito pavouci patřili před 300 miliony let k nejhojnějším druhům pavouků a od té doby se vzhledově skoro vůbec nezměnili.

Moderátoři

Čauec zvířatomilové, vítejte na mé vlogu! Pokud bych měla o sobě něco říct, jsem asi něco jako Sherlock Holmes ve zvířecím světě. Neskutečně mě totiž baví objevovat a objasňovat jeho příběhy i záhady… Mým Watsonem, pomocníkem a nejlepším zvířecím kámošem je pes Quido, ale stejně tak zbožňuju svého chamíka Karla. A kromě toho moc ráda peču (chystám se i na nějaké zvířecí dobroty) a jezdím na kolečkových bruslích.
Čus! Když mě Terka oslovila, jestli bych pro ni netočil tutoriály o zvířecích bydleních, začala mi říkat Inžo – prý proto, že mám takový ten klučičí, technický pohled na věc. No a už mi to zůstalo…

Jinak byste o mně měli vědět tři věci. Zaprvé, když přede mě postavíte nějaký zvíře, jde všechno stranou a obvykle pak těžko vysvětluju rodičům, proč jsem ještě neudělal DÚ. Zadruhé, jsem fanda do komiksových filmů. A zatřetí, nemám rád, když se lidi nedokážou dokonale postarat o svého mazlíčka.
Ahoj, Lucka jméno mé. Budoucí veterinářka. Milovnice koní, obdivovatelka divokých zvířat, ale i zpěváka Thoma Artwaye. Holka, která se zastaví jen u šálku dobrého čaje a zajímavé knížky. Pro Terku natáčím videa z naší divočiny a ze ZOO.

Inžovy tutorialy


Fotogalerie