O projektu / poděkování


Námět, dramaturgie, scénáře, produkce, webdesign, programování – tým Dětského webu ČT: Radek Antl, Zuzana Bártová, Marek Doležel, Josef Duda, Lubomír Flaška, Tomáš Fomín, Dominika Górecká, Igor Hrazdil, Jiří Koukal, Tomáš Kozák, Luděk Krejzar, Milan Marčák, Filip Smetana, Veronika Součková, Kateřina Sudolská, Štěpánka Sunková, Kristina Volná

Kapitán Sluníčko: Miroslav Táborský
Režie: Janek Růžička
Kamera: Jakub Ševčík
Kostýmní výtvarnice: Vladimíra Fomínová
Speciální efekty: studio Animo
Namluvili: Miroslav Táborský, Marek Němec, Pavel Zedníček, Jitka Molavcová, Ladislav Mrkvička, Petr Rychlý, Jan Vondráček

3D grafika: Ondřej Chrpa

Architekt: Claudia Schmidt

Odborný poradce – dobové dekorace: Václav Kunc

Odborný poradce – historie Večerníčku: Milan Kruml

Rešerše: Rebeka Maxová, Martin Kozl, Bára Maxová

Večerníček


V neděli 2. ledna 1965 se na obrazovce Československé televize poprvé objevil pořad nazvaný Večerníček. Na dobrou noc se tehdy dětem vysílala pohádka Kluk a kometa, kterou proto můžeme považovat za úplně první večerníčkovský příběh.

Na typickou znělku s klanícím se chlapečkem si ale diváci počkali až do srpna stejného roku, kdy jim Večerníček poprvé popřál dobrý večer před pohádkou O televizním strašidýlku.

Od té doby uplynulo už %COUNTER% let. Televize už dávno nevysílá černobíle, nejmenuje se Československá a pohádek pro děti v televizi i na internetu jsou stovky a tisíce.

Přes to všechno je tu Večerníček s námi pořád: vždy vlídný a srdečný, trochu záhadný, s klukovským vzhledem, ale se zkušenostmi padesátníka. Važme si ho za to, mějme ho rádi a přejme mu k narozeninám jen to nejlepší!

Dobrý večer!
Dobrý večer!
Dobrou noc!
Dobrou noc!
Večerníček

Večerníček slavil 50 let

ve Valdštejnské jízdárně Národní galerie a Museu Kampa

Takou výstavu svět ještě neviděl. Byla totiž z říše večerníčků. V kouzelném prostředí staré Prahy se k Večerníčkovým padesátinám otevřel pohádkový program nejen na dobrou noc. Děti i ty dospělejší hned na dvou místech čekala zábava, zajímavosti i speciální doprovodné akce.

Nebeská Jízdárna

V honosném prostoru Valdštejnské jízdárny se rozprostřelo hvězdné Večerníčkovo nebe. Pod ním byly k vidění ukázky těch nejznámějších pohádek na dobrou noc a s nimi důležité informace o české animované tvorbě pro děti. Velký úspěch mělo také Skleněné bludiště Maxipsa Fíka, Rákosníčkův dětský kolotoč nebo pohádkový les.

Kampa plná tvůrců

Na Kampě jsme se mohli seznámit s autory večerníčků a prohlédnout si výtvarné návrhy, originální kresby, ilustrace i loutky, které pro Večerníčkovy pohádky vznikaly.

Vy a Večerníček

Soboty s Českou televizí

O víkendech byla připravena spousta legrace navíc.

V Krakonošově, které vyrostlo ve Valdštejnské jízdárně, hráli speciální divadlo hrdinové Krkonošských pohádek z masa a kostí.

K zastižení byl i Večerníček na jednokolce a maskoti jeho pohádek, kteří se pohybovali mezi Jízdárnou a Museem Kampa.

Museum Kampa navštívily legendy, které daly hlas největšímu počtu pohádkových postaviček: Jiřina Bohdalová a Josef Dvořák. Zavítala též Anče z Krkonoškých pohádek Hana Maciuchová a řada tvůrců.

A to pořád nebylo všechno: na Kampě probíhaly školičky animace, skládání origami nebo večerníčkovských čepic a k mání byly i vybarvovánky. Připraven byl fotolab, odkud si lidé odnášeli vlastní fotku s Večerníčkem, a samozřejmě nechybělo ani promítání nejoblíbenějších večerníčků.

Podívejte se, jaké to bylo