Kombajn je fajn

Nakoukněte pod kapotu zemědělských strojů

19. 8. 2019
19. 8. 2019
Stránka pořadu
Sníh je fajn
Sníh je fajn
Pole je fajn
Pole je fajn

Fotogalerie

1. díl Kombajn
Určení: sklizeň plodin, hlavně obilí a oddělení zrn od plev
Rychlost: při sklízení: max. 6 km/h
Ovládání: volant a řadící páka, počítač a GPS
Jak to funguje: Dokáže obilí nejen useknout (žít), ale také rovnou oddělit jednotlivá zrna od plev (to jsou zbytky klasu a stonky). Obilí se sklízí pomocí ostrých nožů na žací liště. Po dopravnících pak obilí dojede do mlátícího koše a pak do vytřasadla. Oddělená zrna spadnou do zásobníku a odpad do drtiče slámy a pak ven.
Zajímavosti: Nejmodernější kombajny dokáží sklízet podle GPS a dokonce i bez řidiče.
2. díl Traktor
Určení: základní zemědělský stroj používaný k tažení, tlačení, nesení a pohonu dalších strojů
Ovládání: volant, řadicí páka, ovládací prvky pro přídavné stroje
Jak to funguje: Srdcem traktoru je výkonný motor, běžně o síle okolo 120 kW (asi 160 koní). Každý traktor má vpředu i vzadu možnost uchycení různých přídavných zařízení a strojů. Většina strojů se připojuje na zadní tříbodový závěs a díky napojení na hydraulické hadice se dá vše ovládat přímo z kabiny. Důležitá je taky stabilita stroje, proto mají traktory velká kola.
Používá se: například k pohonu secího stroje, kultivátoru, kompaktomatu a dalších…
3. díl Diskový podmítač, pluh a kompaktor
Určení: odstranění plevele, kypření půdy a orba půdy
Ovládání: oba je třeba přidat za traktor a ovládat z traktoru
Jak to funguje: Disky podmítače se točí, zarývají se do půdy, tím půdu rozkypřují a zapravují do ní plevel. Pluh dělá na poli brázdy pomocí radlice – při tom obrací zeminu a půdu rozkypří do hloubky. Na jaře pak přijede kompaktor, který hroudy zeminy rozdrtí a připraví pole pro nový osev.
Zajímavost: Starost o půdu a její příprava byla důležitá už pro naše předky. Vzpomeneš si, jak se jmenuje bájný zemědělec z českých dějin?
4. díl Secí stroj
Určení: setí osiva a hnojení
Ovládání: připevňuje se za traktor, setí se ovládá z kabiny traktoru
Jak to funguje: Secí stroj před výsevem půdu načechrá, drží přesnou vzdálenost mezi řádky a vypustí vždy jen jedno semínko v pravidelných rozestupech. Současně se semenem vypouští také hnojivo, které podpoří růst.
Zajímavost: Secí stroj dokáže data o trase setí ukládat a přesnou polohu řádků ukládat ve formě GPS souřadnic, data se pak využijí při přesném sklízení.
5. díl Žací stroj - řezačka
Určení: sekání a řezání zemědělských plodin
Ovládání: volant, řadicí páka, ovládací prvky sekání a řezání
Jak to funguje: Řezačka je podobná kombajnu, ale jejím úkolem je řezat – třeba trávu, slámu nebo kukuřici – z té vyrábí kukuřičnou siláž. Patří k nejvýkonnějším zemědělským strojům a suroviny dovede rozřezat skoro na prach. Používá se hlavně pro přípravu píce – potravy pro zvířata. Diskový žací stroj je vlastně velká sekačka.
Zajímavost: Některé žací stroje jsou určeny k mulčování, pokosenou travinu rozemelou a pokryjí jí rovnoměrně celou plochu. Zlikvidují tak zbytky trávy a plevel a louka bude připravená pro další osev.
6. díl Sklizeň a zpracování píce
Určení: zpracování travin, jetelovin a dalších porostů, které budou později sloužit jako krmivo pro hospodářská zvířata
Jak to funguje: Traviny je nejprve třeba posekat a urovnat do řádků. Aby se z posekaných travin mohla stát lahodná potrava pro zvířata, je nejdřív důležité, aby seno dobře schlo – to zajistí jeho pravidelné obracení obracečem. Když je seno suché, přijde na řadu nahrabovač, aby ho připravil na další zpracování. Potom se tráva připraví buďto jako siláž - navozí se do uzavřených prostor a zakryje se. Druhou možností je senáž, to je balík trávy, která úplně neuschla, balíky se skladují zakryté. Balíky vytváří senážní lis, který projíždí řádky uschlého sena.
Zajímavosti: V dnešní době jednoznačně převládá zpracování do senážních balíků, je to snazší, lépe se s nimi manipuluje a jsou skladnější.
7. díl Nakladače
Určení: nakládání větších a těžších nákladů, třeba balíků sena
Ovládání: nakladače jsou ovládány z kabiny joystickem
Jak to funguje: Nakladačů je více druhů, liší se podle toho, jakým způsobem nakládají, zda zepředu – to je čelní nakladač, nebo ze strany – to je nakladač teleskopický neboli manipulátor. Rameno teleskopického nakladače se může vysouvat a vytáčet. Manipulátory mají oproti čelním nakladačům větší rozsah a dosah.
Zajímavosti: Nakladače mají vyměnitelnou část, do které nakládají, může to být veliká lopata pro sypké náklady, nebo obrovské vidle nebo třeba veliké „čelisti“.

Postavy

Sympaťák a tak trochu všeználek. Jenže se ukazuje, že jeho znalosti nejsou tak úplně přesné…
Na venkově se teprve rozkoukává, ale ze všeho nejvíc je nadšený z velkých silných zemědělských strojů. Nejraději by je řídil všechny najednou a znal každý šroubek.
Jonášův tajný rádce, který ví o zemědělských strojích úplně všechno.