Měsíc
Máme výherce knížek!


Postavili svůj kosmický program a vydali se na cestu vesmírem!
Gratulujeme těmto 10 výhercům, kteří od nás získávají knížky k pořadu Teleskop:

Anýsek, gundvan, Sebajuli, klavír Kašpar, Matěj, 1.Franta, Dominik, Veronika, elie001, hudy

Fotogalerie

Chat

Jindřich Žampa

17ti letý herec, dabér a moderátor známý z pořadu Teleskop pod postavou Jonáše. S dabingem začal ve svých sedmi letech. Studuje na Pražské konzervatoři obor: hudebně dramatické umění - herectví.Hra
Na vlastní kůži: Vliv Měsíce
Lexikon


Měsíc

Je jediná známá přirozená družice Země. Měsíc se od Země vzdaluje cca o 4 cm ročně. Je v synchronní rotaci se Zemí, což znamená, že jedna strana Měsíce je stále obrácená k Zemi. Gravitační přitažlivost, kterou Měsíc ovlivňuje Zemi, je příčinou slapových jevů, které jsou nejlépe pozorovatelné na střídání mořského přílivu a odlivu. Měsíc je pokryt desítkami tisíc kráterů o průměru větším než 1 kilometr. Roku 1969 přistáli Neil Armstrong a Edwin Aldrin v rámci programu Apollo jako první lidé na Měsíci.

Nebe plné hvězd


Pozorování Měsíce

S kvalitním dalekohledem a za vhodných pozorovacích podmínek (klidný vzduch, optimální fáze a výška Měsíce nad obzorem) lze na povrchu Měsíce pozorovat krátery, hory, údolí, brázdy a hřbety, jejichž vzhled se mění v závislosti na osvětlení Sluncem. Lze pozorovat 8 fází Měsíce, zatmění Měsíce nebo také tzv. úkaz velkého Měsíce. Nejvhodnějším obdobím pro sledování Měsíce je období 3 dny po novu až 3 dny po první čtvrti.

Pro pozorovatele je rozhodující úhel Měsíce vůči horizontu. Vědecká zkoumání se provádí při úhlu 30° a více.


Postavy


Jonáš

Kapitán vesmírné stanice Teleskop 1 se vydává prozkoumat zajímavá a často i nebezpečná místa vesmíru.

Adam

Jednou z něj určitě bude vědec! Zkoumá všechny vesmírné jevy a nic mu neunikne!

Eva

Zvídavá pozemšťanka, která ráda maluje, učí se hrát na bicí a spolu s Adamem hledá odpovědi na nejrůznější otázky o vesmíru.

Eda

Malý a celkem zábavný robůtek, ale tak trochu na baterky. Říká o sobě, že je opravárenský robot první třídy a také, že by bez něj na vesmírné stanici nic nefungovalo…