Noční obloha
Máme výherce knížek!


Postavili svůj kosmický program a vydali se na cestu vesmírem!
Gratulujeme těmto 10 výhercům, kteří od nás získávají knížky k pořadu Teleskop:

Anýsek, gundvan, Sebajuli, klavír Kašpar, Matěj, 1.Franta, Dominik, Veronika, elie001, hudyHra
Na vlastní kůži: Pozorování
Lexikon


Noční obloha

Astronomií se lidé začali zabývat už před 6000 lety. Pozorováním určovali čas, stanovovali délku roku, předpověděli zatmění Slunce a Měsíce či příchod záplav. Vymysleli také Zvěrokruh, to jsou souhvězdí, kterými prochází Slunce. Zajímavé je, že měsíců v roce máme jenom 12, ale souhvězdí, kterými prochází Slunce je 13 – chybějící je hadonoš se už do zvěrokruhu nevešel. Dnes známe dohromady 88 souhvězdí (včetně jižní polokoule)!

Nebe plné hvězd


Pozorování meteoritů

Za jediný den přiletí na Zem miliony meteoritů (Včetně malých prachových částeček). My vidíme ale jenom ty jasné, které přiletí v noci.

Kdy:
Nejlepší je počkat si na tzv. Meteorický roj, kde je meteorů mnohem víc, protože se rojí. Nejznámější meteorický roj jsou srpnové perseidy – je možné je pozorovat každý rok kolem 12. srpna., přibližně 60 jasných meteorů za hodinu.Fotogalerie


Postavy


Jonáš

Kapitán vesmírné stanice Teleskop 1 se vydává prozkoumat zajímavá a často i nebezpečná místa vesmíru.

Adam

Jednou z něj určitě bude vědec! Zkoumá všechny vesmírné jevy a nic mu neunikne!

Eva

Zvídavá pozemšťanka, která ráda maluje, učí se hrát na bicí a spolu s Adamem hledá odpovědi na nejrůznější otázky o vesmíru.

Eda

Malý a celkem zábavný robůtek, ale tak trochu na baterky. Říká o sobě, že je opravárenský robot první třídy a také, že by bez něj na vesmírné stanici nic nefungovalo…