Merkur a Venuše
Máme výherce knížek!


Postavili svůj kosmický program a vydali se na cestu vesmírem!
Gratulujeme těmto 10 výhercům, kteří od nás získávají knížky k pořadu Teleskop:

Anýsek, gundvan, Sebajuli, klavír Kašpar, Matěj, 1.Franta, Dominik, Veronika, elie001, hudyHra
Na vlastní kůži: Obíhání planet
Lexikon


Merkur

Merkur je nejmenší planeta sluneční soustavy, je nejblíže ke Slunci a také ho nejrychleji oběhne, jen za 88 dní. Nemá atmosféru, proto je jeho denní část rozžhavená na 430°C a noční část zmrzlá na -180°C. Jeho povrch je posetý krátery a připomíná Měsíc.

Venuše

Venuše, druhá planeta sluneční soustavy, je skoro stejně velká jako Země a pojmenovaná po římské bohyni krásy a lásky Venuši. Má nejhustší atmosféru ze všech terestrických planet, která je tvořena převážně oxidem uhličitým. Je zde silný skleníkový efekt, který ohřál planetu na teploty znemožňující výskyt kapalné vody na jejím povrchu.

Nebe plné hvězd


Merkur

Merkur se objevuje se na večerní nebo ranní obloze na místech, kde Slunce zapadlo či vyjde a má bledě žlutou barvu. Díky blízkosti ke Slunci není snadno pozorovatelný. Stává se, že se Merkur přesune mezi Zemi a Slunce, a je pak vidět jako malá černá tečka, která se sune přes sluneční kotouč. Tenhle vzácný úkaz se jmenuje tranzit a byl naposledy k vidění 9. 5. 2016 a opakovat se bude 11. listopadu 2019.

Venuše

Ze Země je vidět jen před úsvitem nebo po soumraku, proto je Venuše označována jako „jitřenka“ i „večernice“. Pozorovat ji lze večer na západě nebo ráno na východě a má jasnou bílou barvu. Venuše je nejjasnější ve chvíli, kdy je osvětleno 25% jejího kotouče, v této době je viditelná i za plného denního světla. Pohled do dalekohledu nám ukáže pouze vrchní vrstvy atmosféry planety, tedy světlou oblačnou pokrývku. U Venuše lze ale pozorovat její fáze podobně jako u našeho Měsíce.Fotogalerie


Postavy


Jonáš

Kapitán vesmírné stanice Teleskop 1 se vydává prozkoumat zajímavá a často i nebezpečná místa vesmíru.

Adam

Jednou z něj určitě bude vědec! Zkoumá všechny vesmírné jevy a nic mu neunikne!

Eva

Zvídavá pozemšťanka, která ráda maluje, učí se hrát na bicí a spolu s Adamem hledá odpovědi na nejrůznější otázky o vesmíru.

Eda

Malý a celkem zábavný robůtek, ale tak trochu na baterky. Říká o sobě, že je opravárenský robot první třídy a také, že by bez něj na vesmírné stanici nic nefungovalo…