Saturn, Uran, Neptun
Máme výherce knížek!


Postavili svůj kosmický program a vydali se na cestu vesmírem!
Gratulujeme těmto 10 výhercům, kteří od nás získávají knížky k pořadu Teleskop:

Anýsek, gundvan, Sebajuli, klavír Kašpar, Matěj, 1.Franta, Dominik, Veronika, elie001, hudyHra
Na vlastní kůži: Tornádo
Lexikon


Saturn

je druhou největší planetou sluneční soustavy, díky svým prstencům je považován za jeden z nejkrásnějších objektů ve vesmíru. Oběhne Slunce za 30 pozemských let, ale kolem vlastní osy se otočí za pouhých 10 hodin. Atmosféra je tvořena převážně vodíkem a heliem, s oblaky čpavku. Vítr v atmosféře dosahuje rychlosti až 1 800 km/h. Má soustavu prstenců, z nichž 3 hlavní jsou viditelné velkými dalekohledy. Má bohatou soustavu měsíců (61 na počátku roku 2010). Měsíc Titan je největší Saturnův měsíc a nevylučuje se, že by zde mohla existovat primitivní forma života.Nebe plné hvězd


Saturn, jeho prstence a měsíce

Pokud se na planetu podíváte dalekohledem o průměru objektivu alespoň 5 cm, všimnete si drobného prstenu už při dvacetinásobném zvětšení. Zhruba uprostřed prstenu bývá patrný tmavší předěl – tzv. Cassiniho dělení a vidět může být i stín, jež prstenec vrhá na planetu.

Nejvyšší viditelná vrstva obsahuje krystalky amoniaku, které absorbují ultrafialové záření a vytváří smogový opar. Na planetě je možné spatřit oblačné pásy, jeví se však jako méně výrazné než v případě Jupitera.

V atmosféře můžete někdy pozorován také velké žluté či bílé skvrny. Saturn doprovází celá skupina menších i větších měsíců. Nejjasnější je Titan.Lepenkový prstenec na hlavu a la Saturn


Potřebujete:

vícevrstvou vlnitou lepenku
třpytivá lepidla různých barev


Jak na to?

V dostatečně široké vícevrstvé vlnité lepence vystřihni nebo s pomocí rodičů vyřízni kolo dle šířky tvé hlavy tak, aby ti na hlavě dobře držela a zůstalo alespoň 20 cm lepenky kolem dokola. Zbývající lepenku ostříhej nebo ořež do tvaru kruhu. Na horní části prstence udělej za pomoci třpytivých lepidel několik kruhů. Nechej lepidlo důkladně zaschnout a ozdoba je hotová.

Fotogalerie

Chat

Jindřich Žampa

17ti letý herec, dabér a moderátor známý z pořadu Teleskop pod postavou Jonáše. S dabingem začal ve svých sedmi letech. Studuje na Pražské konzervatoři obor: hudebně dramatické umění - herectví.


Postavy


Jonáš

Kapitán vesmírné stanice Teleskop 1 se vydává prozkoumat zajímavá a často i nebezpečná místa vesmíru.

Adam

Jednou z něj určitě bude vědec! Zkoumá všechny vesmírné jevy a nic mu neunikne!

Eva

Zvídavá pozemšťanka, která ráda maluje, učí se hrát na bicí a spolu s Adamem hledá odpovědi na nejrůznější otázky o vesmíru.

Eda

Malý a celkem zábavný robůtek, ale tak trochu na baterky. Říká o sobě, že je opravárenský robot první třídy a také, že by bez něj na vesmírné stanici nic nefungovalo…