Rozbzuč Déčko

Vyrobte si motýla!

V šesté Boříkově výzvě objevíte krásu i křehkost motýlích křídel. Detailně prozkoumáte barevnou kresbu nejběžnějších druhů motýlů – a to i ze spodní strany. A také si vytvoříte motýly na hraní.

Budete potřebovat:

  • papíry
  • tužky
  • podložky
  • badatelský list s obrázky motýlů
  • nůžky
  • pastelky
  • jehlu a nit (klacíky)
  • knihy s motýly
Vyrobte si motýla

Pozorování

Na vhodném místě (louka, květinový záhon) sledujte skutečné motýly. Sledujte nejen to, jak jsou zbarvení, ale i jak se pohybují.

Zkuste najít dva různě zbarvené motýly. Prvního, který má nápadné barvy, kterými chce dát najevo, že je jedovatý nebo zastrašit případného lovce. A druhého, který naopak splývá s okolím a je tak pro případného lovce neviditelný.

Vyrobte si motýla

Tvorba motýlů

Vyberte si obrázek motýlka, kterého jste viděli v přírodě nebo v knížce, vystřihněte si ho z badatelského listu a vybarvěte. Nezapomeňte i na spodní stranu křídel. Pro práci i hraní je lepší obrázky motýlů nakopírovat na čtvrtku nebo papír čtvrtkou podlepit. Obyčejný papír se při řádění snadno potrhá.

Vyrobte si motýla

Přípravy k letu

Než motýl vylétne, je vhodné ho ještě upravit. Přeložte motýla na polovinu a pak ještě přehněte každé z křídel cca 3 mm od středu těla a zahněte ho nahoru. Tím motýl získá prostorový tvar.

Pokud si chcete užít motýlí létání a třepetání, doporučujeme navléknout motýly na nit. Motýlí let si můžete užít jen pohledem, pokud nit uvážete třeba na strom (motýl pak bude poletovat ve větru), nebo s ním můžete běhat.

Nám nejlépe fungovalo propíchnout tělo motýla na dvou místech cca 1–2 cm od sebe, provléknout tudy nit a spojit ji mezi otvory. Tak se tělo motýla udrží v rovině. Skvěle poletuje motýl připevněný nitkou k větvičce. Pak je společné řádění a tančení ještě veselejší.

Vyrobte si motýla

Odlétnutí

Až se s motýly pořádně vyřádíte, zkuste se na chvilku zastavit a říct si: Co jste objevili nového, co jste dřív nevěděli? Přišli jste na to, proč jsou motýli ze spodní strany nenápadní a z vrchní barevně zářiví?

Vyrobte si motýla