Rozbzuč Déčko

Vyrobte si škvorník!

Vyhrňte si rukávy a vyrobte si domek nejen pro škvory, ale i další hmyzáky. Takový ozdobný květináč sluší každé zahradě, parku i záhonku.

Budete potřebovat:

  • květináč
  • seno
  • provázek
  • nůžky
  • pastelky nebo voskovky
Škvorník

Malovaný domek

Chcete, aby se škvorník líbil nejen škvorům? Ozdobte si základ škvorníku (květináč) podle svého gusta. Na květináč se vám bude nejlépe malovat pastelkami nebo voskovkami.

Malovaný domek

Travnatá peřina

Vnitřek květináče vystelte suchou trávou či senem. Nasbírejte hrst (dle velikosti květináče) delší suché trávy či sena, v polovině ho převažte provázkem a ten pak protáhněte zevnitř otvorem na dně květináče. Tráva se ohne a vyplní vnitřní prostor květináče. Za provázek můžete květináč přivázat na vhodné místo. Trávu, která přečnívá, můžete zastřihnout a nechat jen lehce přečnívat.

Travnatá peřina

Výběr místa

Místo pro škvorník vyberte tak, aby bylo dostupné pro škvory, kteří se v něm chtějí schovat přes den, než vyrazí v noci na lov. Můžete ho zavěsit například na strom, ale tak, aby se některé větve nebo kmen dotýkaly okraje škvorníku. Tak budou škvoři moct do květináče zalézt. Pokud máte zahrádku, můžete škvorník umístit i u záhonů, aby to škvoři neměli v noci daleko na lov a snadněji tak „ochránili“ vaše výpěstky.

Výběr místa

Sledování

Škvorník je zábavné sledovat. Můžete si zřídit „návštěvní knihu“ a zapisovat, kdy se kdo do škvorníku nastěhoval. Často se zde ukrývají i jiní hmyzí návštěvníci nebo pavouci. U škvorů můžete taky poměrně snadno určit, jestli se u vás zabydlel sameček, nebo samička. Pohlaví se pozná jednoduše – podle tvaru výrůstků na zadečku.

Sledování