Rozbzuč Déčko

Postavte pítko (nejen) pro hmyzáky

V horkém létě to mají (nejen) hmyzáci často hooodně daleko k vodě. Můžeme jim pomoct, aby si tolik nenamáhali nožičky a křidélka. Vytipujte si ve svém okolí klidné a bezpečné místo, kde by se hodilo nechat misku s vodou jako občerstvovací stanici.

Budete potřebovat:

  • misku, kyblík, lavor či květináč
  • kamínky, větvičky, dřívka či listy
  • vodu
  • vhodné místo a trpělivost pro pozorování
zalozky

Kam občerstvovací stanici umístit?

Místo by mělo být někde v koutku, kde hmyzáky nebudete rušit, ale kam zas vidíte a můžete pozorovat, co vše se tam děje. Misku na vodu dejte nejlépe přímo na zem a vyskládejte ji několika kamínky, větvičkami či dřívkem jako plovákem – chceme totiž vyrobit pítko, ne vodní past. Je proto důležité, aby hmyzáci měli kde bezpečně přistát a odkud snadno odlétnout či odejít. Pak už stačí jen do misky nalít vodu.

zalozky

Pravidelné pozorování

Pokud se rozhodnete někde v okolí pítko postavit, je důležité si naplánovat i pravidelnou výměnu vody. Především v mělkých nádobách se voda rychle zahřeje a po pár dnech už není tak osvěžující. Vody nemusí být mnoho, a tak stačí nalít z lahve, když jdete kolem.

zalozky

Místo setkávání

Vaše pítko se stane místem pro setkávání motýlů, vos, včel a dalších breberek. V noci možná přijde i krtek, myšky a další žíznivci. Voda do zahrady, parku či záhonků patří. Jen myslete na to, aby bylo pítko pro zvířátka opravdu bezpečné a vždy mělo nějaký plovák na hladině.

zalozky

Kompletní menu

Pokud chcete nabídnout hmyzákům i něco dobrého k snědku, zkuste na zahradě, na záhonku či za oknem vysadit kytičky či keře tak, aby tam stále něco voňavého kvetlo a hmyzáci měli svou občerstvovací stanici kompletní. Stačí i jen kvetoucí bylinky.

zalozky