Rozbzuč Déčko

Pozorujte hmyzáky v noci

V osmé Boříkově výzvě na vás čeká největší dobrodružství. Vyzkoušíte si, jaké to je, pozorovat hmyzáky v noci.

Budete potřebovat:

  • světlou látku (prostěradlo)
  • provázek, kolíčky
  • baterku, čelovku
  • určovací klíče, zápisník, krabičky na bezpečný odchyt
  • něco na zub
zalozky

Badatelská příprava

Všechno si připravte ještě za světla. Vyberte si vhodné místo pro pozorování – mělo by být pohodlné a bezpečné. Pak si připravte šňůru na prádlo, světlé prostěradlo a kolíčky. Šňůru natáhněte na vybraném místě, přehoďte přes ni látku a tu upevněte kolíčky. V noci pak na ni budete svítit baterkou a při tom pozorovat, co se ve světle děje.

Dále si připravte čelovku či baterku a třeba i krabičky na bezpečný odchyt (pokud nemáte krabičkové lupy, můžete využít zavařovačky s víčkem), určovací klíče, lupu a zápisník a tužku. Pokud je u vás v létě dost komárů, možná se vyplatí dlouhé rukávy a kalhoty, případně repelent. A rozhodně nezapomeňte přibalit něco na zub.

zalozky

Noční výprava

Hurá! Jde se na to. Na připravenou látku začneme svítit baterkou nebo jiným světlem – čím silnějším, tím lepší. Po chvilce můžeme pozorovat i poslouchat taneční představení nočních hmyzáků. Můžeme si prohlížet, kdo a jak rychle přilétá. Pokud chcete, můžete i opatrně odchytnout breberky do skleniček, chvilku pozorovat, možná si je i nakreslit a pak je zas rychle pustit. Doporučujeme sledovat i oblohu, zda nezahlédnete netopýry.

zalozky

Vyprávění nočních příběhů

Po pozorování si můžete ještě chvilku pod střechou či venku ve tmě sednout a vyprávět si zážitky a příběhy, co vše hmyzáci v noci venku zažívají. Pokud je vhodná příležitost, vyzkoušejte i přespání pod širákem. Stačí matrace či karimatka, spacák či deka, vybrat vhodné místo a krásná dobrodružná noc pod hvězdami může začít. Pokud je létajících hmyzáků hodně, můžete si postavit domeček jen ze vzdušné moskytiéry.

zalozky